Yüzyıllardan beri topların genel tasarımı ufak teknolojik evrimler dışında pek değişmedi. Peki bir topun sınırları zorlayıp bilimkurgudan fırlamış hale gelebileceğini düşünmüş müydünüz?

Dünyanın en popüler spor araçlarından biri olan futbol topu, ufak tasarımlar değişiklikleri dışında hep standart bir yapıya sahip oldu. Her dünya kupasında, biraz daha hızlı ve etkili toplar üretiliyor ancak o meşin yuvarlağın basit görünümü hiç değişmiyor.

Ama futbolun simgesi yakın zamanda büyük bir evrim geçirebilir. CTRUS adlı firma futbol topunu modern teknolojiyle birleştirip geleceğin spor cihazını yarattı.

citrus i11269420483 - Böyle Bir Top Görmediniz!
Topların gelebileceği en üst seviye bu
Cihaz diyoruz çünkü bu top teknolojik bir aygıttan farksız. Daha üretime geçmemiş olan topun teknolojisi firma tarafından teorik olarak bir araya getirildi.

Uzayda bile top oynamak mümkün olacak
Sonraki adım olarak ise 3D programlar tarafından cihaz tasarlandı ve ilk simülasyonları tamamlandı. CTRUS'un açıklamasına göre geleceğin topu tüm testlerde büyük başarı gösteriyor.
Artık piknik sırasında kaybolan topu saatlerce aramanıza gerek kalmayacak. Çünkü GPS teknolojisini kullanan bu cihazı sürekli takip edebileceksiniz. İçinde kamera bulunan topun havalanması için artık, oksijene gerek yok.

futbol kale top penaltihmedium1266571904 - Böyle Bir Top Görmediniz!
Bu topları teknolojik mi sanıyordunuz?
Havasız ortamlarda bile topun özel tasarımı sayesinde maç yapmak mümkün olacak.
CTRUS'un testlerine göre sıradan bir insanın vuruşu bile topun saate 130 kilometre hızla gitmesini sağlayacak. Havanın durumuna ve hızına göre topun rengi de değişebilecek.
Firmanın aslında tasarım konusundaki becerilerini göstermek için hazırladığı bu top gelen olumlu tepkiler nedeniyle, gerçeğe dönüşebilir.