Google Summer of Code programı için uluslararası buluşma.

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus’un bu yıl üçüncü kez kabul edildiği GSoC (Google Summer of Code) programında yer alacak proje ve öğrenciler açıklandı. Pardus’un beş projesi için Hindistan’dan dört, Türkiye’den bir öğrenci bir araya geliyor. Pardus, uluslararası çapta elde ettiği başarı ile GSoC’a tüm dünyadan gelen 365 başvuru arasından seçilen 150 danışman organizasyon arasında yer alıyor.

Bu yıl üçüncü kez Google’ın, yazılım geliştirmeyle uğraşan öğrencileri açık kaynak dünyasına kazandırmayı amaçladığı küresel Google Summer of Code (GSoC) programında yer almayı başaran Pardus, programa sunacağı projeler ile projelerde birlikte çalışacağı öğrencileri belirledi. GSoC programına katılacak beş proje için Türkiye’den bir, Hindistan’dan ise dört geliştirici bir araya geliyor. Projelere Pardus geliştiricileri, Onur Küçük, Renan Çakırerk, Mete Alpaslan Katırcıoğlu, Bahadır Kandemir ve Semen Cirit mentorluk edecekler.

Projeler için çalışacak olan Ahmet Alp Balkan, Saravanan Sundaramoorthy, Jain Basil Aliyas, Sukhbir Singh ve Sarath Lakshman, GSoC takvimine göre 24 Mayıs tarihine kadar kendilerine eşlik eden mentorları ile projelerin detayları ve çalışma yöntemleri hakkında görüş alışverişinde bulunacak, projeleri için gerekli kaynakları paylaşacaklar. Geliştiriciler daha sonra kod yazmaya, bir başka deyişle projelerini hazırlamaya başlayacaklar.

16 Ağustos tarihinde projelerin tamamlanmasını takiben, 23 Ağustos tarihinde hazırlanan projelerin başarılı olup olmadığı açıklanacak.

GSoC programı için belirlenen projelerin isimleri ve geliştiricileri ise şöyle:

Ahmet Alp Balkan Pardus için WUBI benzeri Microsoft Windows kurulum aracı
Saravanan Sundaramoorthy Pardus sistem yedekleme ve ISO oluşturma aracı
Jain Basil Aliyas KDE4 ayarları için yedekleme ve izleme aracı
Sukhbir Singh Pardus için test altyapısı gerçeklenmesi
Sarath Lakshman Padus Live CD üzerinden kurulum desteği

GSoC, daha fazla açık kaynaklı kod elde edilmesi ve bu kodların herkesin yararına kullanıma açılmasının yanı sıra, genç geliştiricilerin yaz boyunca kendilerini geliştirmeleri ve açık kaynağa katkı vermeye teşvik edilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Proje başlangıcından bu yana 300'ün üzerinde açık kaynak projesiyle binlerce öğrenciyi bir araya getirdi ve bu öğrencilerle birlikte milyonlarca satır kod da açık kaynak dünyasına kazandırıldı.

GSoC Programı, Pardus projesinde fikirleri ile yer alacak genç yazılım geliştiricilere kariyerleri açısından önemli fırsatlar ve benzersiz bir deneyim sunacak. Google, programda belirlediği birçok projeyi üç ay süresince maddi olarak destekliyor. Geçtiğimiz yıl organizasyon karşılığında öğrencilere 4500 dolar tutarında fon sağlandı.

GSoC 2010 hakkında ayrıntılı bilgiye Google Summer of Code 2010 sitesinden, Pardus'un GSoC proje fikirlerine ise http://en.pardus-wiki.org/SummerOfCode2010Ideas adresinden ulaşmak mümkün.

Alıntıdır..