Akıllarıyla yazı ısıtacaklar.

Cep telefonu pazarında Apple'ın iPhone ile açtığı dokunmatik dönem, artık tüm cihazlarda aranılan bir özellik haline gelince, cihaz üreticileri de birbiri ardına yeni modelleriyle 'tüketiciye dokunma' arayışına girdi. En son Google'ın da pazara girmesiyle rekabet de iyice kızıştı. iPhone 4G'nin prototipleri tartışıladursun, Nokia'dan Samsung'a, HTC'den Motorola ve BlackBerry'ye kadar cep telefonu markaları en yeni modelleri ile Türk tüketicisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Nokia X6

32 GB'lik dahili bellek. Çift LED flaşlı kamera. Yüksek ses kalitesi. 8.5 saat konuşma, 400 saatlik bekleme süresi.

MicroSD hafıza kartı girişi yok. Ekran çözünürlüğü (360 x 640 piksel) düşük olduğu için günışığında okunabilirlik az.

Ovi Müzik’te 1 yıllık sınırsız erişim sunan ve indirilen bütün parçaların saklanmasına olanak sağlayan Nokia'nın X6 modeli Türkiye'de satışa çıktı. Turkcell ile kontratlı 24x 69 TL'ye veya kontratsız 486 Euro'dan satılan X6'nın, 5 megapiksellik kamerası, 3.2 inçlik ekranı bulunuyor.

HTC Legend

Flash desteği, Wi-Fi ve USB'nin yanı sıra kızılötesi de var. Dokunmatik ekranında iki parmakla işlem yapılabiliyor.

Dahili hafızası (256 MB) ve işlemci hızı (600 MHz) kendi sınıfındaki cihazlara göre düşük.

Alüminyum dış kapak tasarımı olan cihaz, 3.2 inçlik ekrana ve 5 mega- piksellik kameraya sahip. Dünya lansmanı bu yılın ilk aylarında yapılan Legend da Türkiye'ye gelmesi merakla beklenen HTC modellerinin başında geliyor.

Motorola Milestone (Droid)

32 GB'lik dahili bellek. Çift LED flaşlı kamera. Yüksek ses kalitesi. 8.5 saatlik konuşma, 400 saatlik bekleme süresi.

MicroSD hafıza kartı girişi yok. Ekran çözünürlüğü (360 x 640 piksel) düşük, günışığında okunabilirlik az.

Türkiye'de Milestone adıyla satışa çıkacak. 3.7 inçlik dokunmatik ekranı, WiFi, 5 megapiksellik kamerası bulunan Milestone, Avrupa'da 450 Euro'ya satılıyor.

Samsung i9000 Galaxy S

Haziran ayında Türkiye'de satışa çıkacak olan android işletim sistemi ile çalışan Samsung i9000 Galaxy S, AMOLED ekranı ve 1 GHz’lik işlemcisi sayesinde HD kalitede video oynatıp, kaydedebiliyor. 5 megapiksellik kamerası olan Galaxy S'te, 3G, Wi-Fi, USB, Bluetooth ve GPS gibi standartlar da unutulmamış. Hareket halindeyken ekrana hızlı ve kolay veri girebilmeye yarayan Swype, Microsoft Office 2007 belgelerini düzenleme ve kaydetme, cihazın diğer göze çarpan özellikleri.

4 inçlik geniş ekran. Yüksek işlemci hızı (1 GHz). 16 GB'lik dahili hafıza. DivX ve Xvid desteği.

Dijital zoom'u bulunmuyor. Görüntülü görüşme yok. Konuşma ve bekleme süreleri belirtilmemiş.

BB Storm 2

Dokunmatik rüzgârına karşı direnemeyen RIM'in geçen yaz Türkiye'de satışa çıkan Storm'un 2'si, bu yaz gelmesi beklenen cihazlardan. Wi-Fi desteği eklenen Storm 2'de 1 GB'lik dahili hafıza 2 GB'ye çıkarıldı.3.25 inçlik ekranı olan cihaz, 5 saatlik konuşma ve305 saatlik de bekleme süresi sunuyor. Avea ve Vodafone ile Türkiye'ye gelen Storm'un yenisinin ise Avrupa'da olduğu gibi Vodafone ile satışaçıkması bekleniyor.
Java desteği var.

Kablosuz ağ özellikleri geliştirildi. Dokunmatik ekranının tüm noktaları aynı hassasiyette.

Ekran çözünürlüğü (480 x 360 piksel) düşük. Rakiplerine göre ağır (160 gram).

Google Nexus One

Ve tabi ki Nexus One. Türkiye'de resmi piyasaya çıkış tarihi henüz netleşmemesine karşın, şimdiden onlarca kişi internet aracılığıyla Google'ın akıllı telefonuna ulaştı. 3.7 inç ile 3.5 inçlik iPhone'dan daha geniş ekrana sahip olan Nexus One, android işlemcisi, 5 megapiksellik kamerası, 1 GHz'lik işlemci hızı, sesi metne çevirip e-posta veya SMS ile iletebilme özelliği ile şimdiden dikkatleri üzerine çekti.

10 saate varan konuşma süresi var. Ekranı oldukça geniş (3.7 inç). Birden fazla uygulamayı çalıştırabilme özelliğine sahip.

Dahili hafızası düşük (512 MB). Sesi yazıya çevirme özelliği henüz Türkçe'yi desteklemiyor. Oyunlarda Android Market2’e bağımlı olduğu için zengin içerik yok.