Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın, 1969 yılında Ay'a ilk defa insan yollamasından sonra Dünya'mızın uydusu Ay ile ilgili yıllardır çeşitli iddialar ortaya atılıyordu. NASA, ESA, JAXA gibi uzaycılık kurumlarının Ay'a üs kurma projelerinin altını çizen iddialar, o ya da bu şekilde yalanlanmış, ya da asılsız çıkmıştı.

Japonların Ulusal Uzay Ajansı JAXA ise, resmi olarak Ay'a üs kurmayı planladıklarını açıkladı. Proje için ilk aşamada 2.2 Milyar Dolar bütçe ayıran JAXA yetkilileri, 2015 yılına kadar Ay'a humanoid, yani insansı görünüme sahip araştırma robotlarını yollamayı, 2020'de de komple bir üs kurmuş olmayı planladıklarını söyledi.

Ay'a üs kurmak için yıllardır bizzat insanların görev alması gerektiğini düşünen yetkili kurumlar, Japonların robot teknolojisinde bir hayli yol katetmesinden sonra, bu görüşlerinden vazgeçmeye başladı ve "Artık humanoid'ler de insanların yapabileceklerini yapabilir" düşüncesi beyinlere kazındı.

İşçi Humanoid

Uzaktan kontrol edilecek ola humanoid'ler, tamamen insanların kontrolünde olacak ve tıpkı bir simülasyon içerisindeymiş gibi, Dünya'daki insanların Ay yüzeyinde iş yapabilmesini sağlayacak. Bu robotlar kendi kendilerini tamir edebilecek, çoklu işlem yapabilecek ve bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere Ay yüzeyine Güneş panellerini, sismografları ve yüksek çözünürlüklü kameraları yerleştirmeye başlayacak.

Ayrıca insansı kollara sahip olan bu humanoid'ler, Ay yüzeyinden kaya örnekleri alacak ve bunların incelenmesini sağlayacak. Bu uzay üssü ise tamamen araştırma amaçlı olacak.