Bir süredir test sürecinde olan robot lazer silahı test aşamasını başarıyla tamamladı. Şimdi tatbikatta denenecek...

ABD Deniz Kuvvetleri lazer top ve robot ile donatılmış robot lazer silahın testlerinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

"Phalanx" yada diğer bilinen adıyla "R2-D2" robot lazer silahı silah sistemleri geliştiricisi Raytheon firmasının gemi savunma sistemine lazer sisteminin uyarlanması ile yapılmış.

Test süreci başarıyla tamamlanan ışın silahı "temsili savaş senaryosunda" bir tatbikatta denenecek. Bu teknoloji tatbikatta gökyüzünde uzaktan kumandalı bir uçağı vurmak için kullanılacak. Bu kapsamda lazer silahı ABD Deniz Kuvvetleri Deniz Sistemleri komutasında California sahilinde bulunan San Nicolas adasına yerleştirildi.

Phalanx robot lazer silahı gelen güdümlü füzeleri kendi radarıyla tespit edebiliyor. Kendini hedefe kilitleyip hedefe ateş ederek imha yada tahrip edebiliyor. Bunun için insana ihtiyaç duymuyor. İnsan müdahalesi sadece gerekli ayarlar yapılması gerektiğinde yada bazı durumlarda ateş hızını ayarlamak ve sistemi açıp kapatmak için gerekiyor. Sınırlı bir menzile sahip olan lazer silahının atış için gerekli olduğunda yeniden yüklenmesi gerekmekte.

Raytheon Firması gemi savunma sistemi genellikle 20mm mitralyöz silahla donatılmıştır ve gelen füzelere karşı bir geminin son savunma hattıdır. Eğer gemiler lazer silahla donatılabilirse askeri birimler birçok avantaja sahip olacaklar. İlk olarak yüklenmesi zorlu olan ve zaman alan gemi topları olmayacak. Top mermilerine de ihtiyaç olmayacağından gemiler hem yer hem ağırlık bakımından rahat bir duruma gelecek. Mermi taşıyan ve yükleyen askeri lojistik birimlerinin bu yüküde ortadan kalkacak.

Sağlıktan sanayiye hayatın birçok alanında insanlığın yararına kullanılan lazer insan tarafından tehlikeli bir silaha dönüştürüldü. Gelişen teknoloji ve yapılan çalışmalar gösteriyor ki lazer savaşları çokta uzakta değil...

laser phalanx gun robotic - Lazer Savaşları Başlıyor!