İstanbul Aydın Üniversitesi 12 laboratuvarlık yeni Teknoloji Merkezi'ni açtı. Açılışı yapan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, her yıl 100 bin lira teknoloji hibesi yaptıklarını söyledi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsü'nde dün Teknoloji Merkezi'nin açılışını yaptı. Törende konuşan Bakan Ergün, gelişmiş bir toplum olabilmek için Türkiye'nin dünyada önde gelen üniversitelere ihtiyacı olduğunu belirterek "Ülkemizin vagon değil, lokomatif olması gerektiğine inanıyoruz. Çağı yakalamalı, önüne geçmeliyiz" mesajı verdi.

GENÇLERE 100 BİN LİRA HİBE
Artık Türkiye'nin de elektronik ve çevre dostu yeni modellerle ilgilenme zamanı geldiğini hatırlatan Ergün, teknoloji sermayesi projesi kapsamında her yıl 100 gence karşılıksız olarak 100 bin lira hibe ettiklerini söyledi. Açılışta konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Salih Çelikkale de Festo firmasınca kısa sürede oluşturulan ve bugün hizmete alınacak Teknoloji Merkezi'nin 12 laboratuvarı içine aldığını belirtti. Teknoloji merkezinin sanayinin ve çevredeki tüm kuruluşların kamu ve mali idarelerin de araştırma merkezi olacağını dile getiren Çelikkale, "Biliyoruz ki bir araç sadece 4-5 yıl aktif bir dönem yaşayabiliyor ve sonunda bunun modası geçiyor yerine yeni araçlar, aletler geliyor. Bunun için bu elimizdeki teknolojiyi sonuna kadar kullanmak istiyoruz'' diye konuştu. Üniversite Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise yeni merkezin Türkiye'de 3 büyük üniversitede yer aldığını ifade etti. Aydın, "Teknolojinin hızlı dönüşümüne ayak uydurmak için merkezi açtık'' dedi.