Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Google yetkililerinin youtube için önümüzdeki hafta içinde görüşme için muhtemelen geleceklerini bildirerek, herkese kapılarının açık olduğunu söyledi. Yıldırım, muhataplarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olduğunu belirterek, yapılacakları söylediklerini, "pazarlık edecek halleri olmadığını" söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerin paylaşım sitelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Yıldırım, zamanın bu kadar lüzumsuz işlere harcanmaması gerektiğini belirterek, "Memleketin meseleleri dururken elalem para kazanıyor Şeyi de bizim çenemizi yoruyor. Türkiye'ye de bir faydası yok. Türkiye'den para kazanacaksın, reklam pazarlama şirketin olacak, bir tane de fatura kesmeyeceksin. Ondan sonra da internete özgürlük diye Türkiye'den adamları götüreceksin" dedi.

"2003'TE "KARIN GURULTUSU' GİBİ BİR SESLE INTERNETE GİRMEYE ÇALIŞIYORDUK"

Bu ülkenin haklarını korumanın herkesin görevi olduğunu kaydeden Yıldırım, herkesin vergi ödediğini ancak paylaşım sitesinin reklam almasına karşın vergi vermediğini söyledi. "Fatura kesiyor mu kesiyor. Nerden kesiyor? İrlanda'dan kesiyor. Ne güzel iş. Var mı böyle bir şey?" diye soran Yıldırım, internet için yaptıklarını anlattı. Yıldırım, "2003'te bir tane karın gurultusu gibi bir sesle internete girmeye çalışıyorduk, giremeden de düşüyorduk. Şimdi internet otobanı var. Herkes giriyor. Biz internetin karşısında nasıl oluruz? Bilgi toplumu hedeflerimiz var. Biz şunu diyoruz; "Arkadaşlar çok güzel arama motorunuz var, paylaşım siteniz var. Eyvallah bunlar faydalı şeyler. İnsanlar dünya ile irtibata geçiyor, işini gücünü görüyor, bilgi ediniyor. Bütün bunlara eyvallah ama çifte standart olmaz'. 23 tane ülkeye yerli sürüm yapmışlar. Niye Türkiye'nin yok. Türkiye'ye de yap. Türkiye'de hukuki konularda, yargıyla iş olunca bir muhatap olsun. Hukuki işlerine baksın. Bir adam tayin et, vergi alışverişlerine baksın. Yap dediğimiz bu" diye konuştu.

BAŞKA ÇARESİ YOK

Diğer ülkelerde olduğu gibi bunların Türkiye'de de yapılması gerektiğini, başka çaresi bulunmadığını belirten Bakan Yıldırım, Almanya ile Brezilya ile anlaşma yapıldığını, anlaşma kapsamında Almanya savcılığının bir şey tespit ettiğinde bu siteleri hemen ikaz ettiğini vurguladı. İçeriğin 72 saatte kaldırılmaması durumunda ise sitenin otomatik kapandığını anlatan Yıldırım, Almanya ile Brezilya'nın böyle yaptırım uyguladığı içerik sayısının 130'u bulduğuna dikkat çekti.

"BİLEN DE BİLMEYEN DE KONUŞUYOR, BU ÜLKENİN BİR ONURU VAR"

Türkiye'de yaptırım uygulamasının ise 10'u geçmediğinin altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Neyin kıyametini koparıyorsunuz? Bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor. Yazık, günah. Bu ülkenin bir onuru var, bu ülkenin bir kimliği var. Hiç kimse Türkiye'ye üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapamaz. Kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok. Burası hukuk devleti. Yargı kararı yanlış da olabilir. Onu düzeltmek için ne girişimde bulundunuz? Üst mahkemeye gittiniz mi? Gitmediniz. Hakkınızı aradınız mı, aramadınız. Hemen, "ben büyük firmayım. Beni Türkiye'nin kanunları bağlamaz. Türkiye'nin vergi daireleri beni ırgalamaz. Efendim Türk halkı da zaten bana muhtaç' tavrı içine giriliyor. Karar milletin. Bizim kimsenin alışında, verişinde ve kazancında gözümüz yok. Herkesin başımızın üstünde yeri var. Gelsin burada iş yapsın, para kazansın, istihdam oluştursun ama karşılığını da versin. Bu ülkenin kanunlarına riayet etsin, bu ülkenin kurallarına uysun. Hassasiyetlerine dikkat etsin. Atatürk'e her türlü hareket içeren bilgileri, belgeleri, videoları koyacaksın, bizde "aman olsun canım işte özgürlük' diyelim. Bu ülkenin değerlerini biz korumayacağız da kim koruyacak."

"BU NE MÜSAMAHA KARDEŞİM"

"Ne bu müsamaha kardeşim" diyen Bakan Yıldırım, Google'dan ses geldiğini, önümüzdeki hafta içinde görüşme için muhtemelen geleceklerini açıkladı. Herkese kapılarının açık olduğunu dile getiren Yıldırım, muhataplarının BTK olduğunu söyledi. Yıldırım, yapılacakları söylediklerini, "pazarlık edecek halleri" bulunmadığını olmadığını ifade etti.

"ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYORLAR"

Yıldırım, "Google Earth'e Youtube IP'si verildiğine" dikkat çekerek, "Şark kurnazlığı yapıyor. Bu dürüst bir davranış değil. Yapacağı şeyler çok net. Türkiye'nin vatandaşı hangi kurallara, hangi kanunlara tabiyse onlarda da aynı kurallara tabi olacak. Onların geçiş üstünlüğü olamaz. Onların geçiş üstünlüğü verecekleri hizmetin kalitesi olacaktır. Başka hiçbir üstünlüğü olamaz" dedi.

IP ADRESLERİNDE HARMANLAMA YAPILDI

BTK Başkanı Tayfun Acarer ise, İletişim Başkanlığı olarak Google tartışmasında herhangi bir şey istemediklerini belirterek, Youtube'ın da sahibi olan Google'ın "IP" hattında bir harmanlama yaptığını, "IP" adreslerini, erişimi engellenen başka sitelere verdiğini ifade etti.