Her ne kadar verilmiş erişim yasağı kararları için yagıyı sorumlu tutan ve konu ile ilgileri bulunmadığını iddia eden bu 3 kurumun yetkilileri dün gece başlayıp bu sabaha kadar süren protesto eylemiyle şok oldular.
erisim haberici - BTK, TİB ve Ulaştırma Bakanlığı'na en güzel cevabı sanal korsanlar verdi!
Fethi Şimşek, Binali Yıldırım, Tayfun Acarer

Yasaklama uygulamalarının sona ermesi için gerekli yasal düzenlemeyi yıllardır yapmayan Ulaştırma Bakanlığı ve mahkeme kararını çarpıtarak sadece şikayet edilen videoları engelleyebileceği halde bütün siteye erişimi engelleyen Bilgi Teknolojileri Kurumu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet siteleri dün gece sanal korsanlar tarafından çökertilerek erişime engellendi!

Gerek Ulaştırma Bakanı gerekse BTK ve TİB'nin başkanlarının yaptıkları açıklamaları dikkatli dinleyenler gayet iyi biliyor ki Youtube yasağının tek sebebi Türkiye'de bir ofis açıp ülkemizden topladığı reklamlar için vergi ödememesi. Yasaklama için kılıf olarak ise Atatürk'e hakaret içeren videolara açılan davalar sonucu alınan mahkeme kararları gösteriliyor ama bu videoların hiçbirisi şu an yayında değil. Zaten toplanan reklam gelirleri vergiye tabii olduğunda yasağın hemen kalkacağı da açıkça belirtiliyor.
Siteleri çökerten sanal korsanlar aşağıdaki mesajı bırakarak hedeflerine ulaştıktan sonra erişim engelini kaldırdılar.

"Aşağıda sıralanmış olan sistemlere erişimi TSI 01:00 ila 11:00 arası engellenmiştir. Gerekçeleri aşağıda anlatılmak ile birlikte sadece bu saatler arasında erişime engellenmesinin sebebi iyi niyetimizin bir göstergesidir, amacımız kurumların çalışmasını engellemek değil aşağıda anlatmış olduğumuz konulara kamuoyunun ve kamunun dikkatini çekmektir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (http://www.tib.gov.tr )
Telekomünikasyon Kurumu - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (http://www.tk.gov.tr - http://www.btk.gov.tr )
Ulaştırma Bakanlığı (http://www.btk.gov.tr )

sitelerine erişim, youtube'a yonelik olarak yürüttükleri 5651 sayılı yasa kapsamındaki hukuksuz çalışmalar sebebi ile engellenmiştir.

Tübitak (http://www.tubitak.gov.tr)

sitesine erişim ise kurum içerisinde yer alan, kamu güvenliğini hedef alan BOME (Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi) yapısının fonksiyonsuzluğunu ve vizyonsuzluğunu gözler önüne sermek için engellenmiştir. Kamu Bilgi Güvenliği daha kendi güvenliğini sağlayamayan bu tarz kurumların tekeline bırakılmamalıdır.

Bilgilerinize arz ederiz."


sırf para için milletin internetinin içine edenlerin ta....