Microsoft’un Başyazılımcısı Bill Gates’e göre, teknolojide tümüyle kablosuz bir gelecek her zamankinden daha yakın. Ancak, milyarlarca doları bulan dijital telif hakları probleminin çözülmesi gerekiyor.

Microsoft Başyazılımcısı Bill Gates ve diğer birçok teknoloji lideri, gelecekte günlük hayatın tam anlamıyla mobil hale geleceğini savunuyor. Ev içinde cihazlar arasında bilgi aktarımı hayali henüz gerçekleşmedi, ama Las Vegas’ta başlayan Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda konuşan Gates’e göre, kullanıcılar tümüyle kablosuz bir geleceğe her zamankinden daha yakın, zira “Gençler filmleri daha şimdiden televizyon yerine bilgisayardan izlemeye başladılar bile.”

Gates, her geçen yılın insanlığı kablosuz geleceğe yaklaştırdığını vurguladı. Gates bunun için temel düzeyde bir teknik altyapı geçişi gerektiğinin altını çizerek, ağ şebekelerinin ve dijital içerin yeniden ayarlanmasının zaman aldığını belirtti. Gates’in öngördüğü kablosuz gelecek, yeni tip cihazlar gerektiriyor, dijital içeriği işleyecek yeni tip donanımlar ve bu tip dijital içeriği sağlaması için medya ve eğlence sektörlerinin de yeniden yapılanmasını içeriyor.

Gates, milyarlarca doların döndüğü birden çok sektörü birleştiren bir alanda, kablosuz teknolojilere geçişte telif hakkı sorunlarının çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Gates ayrıca kullanıcıların çok daha bilinçlendiğini ve onları tatmin etmenin çok daha zor olduğunu da söyledi.

EV KULLANICILARINA ÖZEL SUNUCU Gates, Microsoft’un gelecekte bilginin dolaşımını, bulunmasını, tüketimini, paylaşımını ve yönetimini daha da kolaylaştıran yöntemleri düşündüğün belirterek, yazılım devinin internet, oyun, film, fotoğraf gibi içeriklerde daha da büyüyeceğinin sinyalini verdi. Gates’in dile getirdiği ‘kablosuz gelecek’in bir unsuru da ev kullanıcılarına yönelik, dijital fotoğraf, video, müzik ve birçok dosyanın saklanabileceği Windows Home Server adlı sunucu platformu.

Gates’in belirttiği gibi, Microsoft son aylarda dijital eğlence pazarında yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Esasen yazılım şirketi olan Microsoft, Zune müzikçalarını piyasaya sürdü, cep telefonları, oyun konsolları, ev eğlence sistemleri ve otomobil yazılımları da şirketin ilgi odağında. Microsoft şimdiye dek 10.5 milyona yakın Xbox 360 oyun konsolu sattı, kullanıcılar Xbox 360’a TV’den yayın kaydedebiliyor, film izleyebiliyor.