Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ndeki (NASA) bilim adamlarının gözlemleri bir yıldızın bir başka yıldız ya da gezegeni yuttuğunu ortaya çıkardı.

Bu bulgu, yıldızlarla gezegenlerin ilişkisine dair karanlıkta kalan noktaların aydınlanmasını sağlayabilir.

BBC'nin haberine göre, gözlemlerini Astrophysical Journal Letters adlı dergide yayımlayan gökbilimciler, Pisces takım yıldızları arasındaki BP Piscium adlı yıldızın, yanıbaşındaki bir başka yıldızı yuttuğunu açıkladı.

Göründüğü kadar genç olmayan BP Piscium'un, bir milyar yaşında olduğu ve yuttuğu komşusuna ait bazı kalıntıların hâlâ görülebildiği belirtiliyor.

Bilim adamları, BP Piscium'un, Güneşin evrim geçirmiş bir hali olduğu ve bin ışık yılı ötede olduğunu da söylüyor.

Bu yıldızı 15 yıldır gözleyen bilim adamları, yıldızın olağanüstü görünümünün nedenini şimdiye kadar açıklayamamışlardı.

Yıldızın, genellikle gezegen ve daha genç yıldızların oluşumunu sağlayan bir toz bulutuyla çevrili olduğu ve tipik bir dev yıldıza benzemediği biliniyordu.

New York'taki Rochester Teknoloji Enstitüsü'nden Joel Kastner, BBC'ye yaptığı açıklamada bu yıldızın etrafında genç yıldızların oluşmasını sağlamasının beklediğini ancak, çevresinde genç bir yıldız bulunmayışının soru işaretleri yaratmış olduğunu söyledi.