Amerikalı gökbilimciler, Güneş Sistemi dışında keşfedilen olağandışı bir cüce gezegenin, bilinen en parlak kuyrukluyıldız olma yolunda bulunduğunu bildirdiler.

Kaliforniya eyaletinin Pasadena kentindeki California Institute of Technology'den (Caltech) Prof. Mike Brown, 2003 EL61 adlı ve Noel'den 3 gün sonra keşfedildiği için takma ismi ''Noel Baba'' olan cüce gezegenin, geniş, yoğun ve bir ragbi topu biçiminde bir kaya yığını olduğunu, çok hızlı ve değişken bir yörüngesi bulunduğunu belirterek, hesaplara göre, cüce gezegenin Neptün'ün yakınından geçeceğini kaydetti.

13075 - Cüce gezegen için kuyruklu yıldız iddiası

Neptün'ün çekim gücünün bu karşılaşma sırasında bu gökcismini Güneş Sistemi'nin içine çekebileceğini belirten Brown, ''2 milyon yıl sonra gelirseniz, EL61'in bir kuyrukluyıldız durumuna geldiğini görebilirsiniz. Kuyrukluyıldız olduğunda, görüp göreceğimiz en parlağı olacak'' dedi.

Plüton kadar büyük ve Güneş Sistemi dışında Kuiper Kuşağı diye bilinen bölgedeki buz gökcisimleri topluluğunun en büyüklerinden olan 2003 EL61, kendi ekseni çevresinde her 4 saatte bir dönerek uzayıp kısalan bir biçim oluşturuyor ve son derece olağandışı bir gökcismi olduğunu ortaya koyuyor. Yüzeyi su ve buz tabakasıyla kaplı kaya yığını olan ve uyduları bulunan cüce gezegenin, 4.5 milyar yıl önce Plüton gibi yarı buz ve yarı kaya durumda olduğu tahmin ediliyor.