TTNet, merakla beklenen IPTV yani internetten TV yayıncılığına başladı. IPTiVi adlı yeni hizmetle TV izlemenin yanı sıra TV'den tweet bile yazılabilecek
Almanya Türkiye maçını izlemeye geldiğimde hiç bu kadar Türk göreceğim aklımın ucundan bile geçmemişti. Kastettiğim Almanya'da yaşayan Türkler değil. İstanbul'dan Almanya'ya çıkarma yapanlar... Milli takım sponsorlarının davet ettikleri yanında son dünya şampiyonu ile ikide iki yapmış Türk milli takımını görmeye gelenler... Bir de davet edilenler meslekdaşlarımız olunca daha da bir Türk şehri oldu Berlin bizim için. O kadar çok gazeteci vardı ki Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, tesadüfen iki sponsorun aynı restoranda verdiği yemeğe geldiğinde masalara selam verirken "Türkiye'de kimi bıraktınız" esprisi herkesi kahkahalara boğdu. TTNet'in misafiri olarak geldiğimiz küçük kafilede TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'la sohbet toplantısı yapma imkanı bulduk. Yılmaz maç daveti dışında kendi deyimiyle bize bir de haber saklamış. Anlattıklarına göre Türkiye'nin en büyük internet servis sağlayıcısı TTNet webTV'den sonra IPTV'ye girdi. Adı biraz uzun ama TTNet'in genel müdürü Yılmaz, yeni hizmetin adını 'IPTiViBu' olarak açıkladı. Bir başka anlatımla TTNet, internet üzerinden Türk halkına TV seyrettirecek. Bunu, evdeki her türlü televizyona bağlanan setup box adı verilen küçük bir kutu ile yapacak. Sistem 29 TL limitli, 49 TL limitsiz paketleriyle tüketiciye ulaşacak. Peki bu kutu biz kullanıcılara ne sağlayacak? Şöyle anlatayım:
Öncelikle bildiğiniz ulusal kanallar yayınların yanında bugün için 101 kanal izlenebilecek.
İzleyemediğiniz, kaçırdığınız programları da (dizi, film vs) belli bir süre içinde görme imkanı sağlayacak. Üstelik bu reklamlardan arındırılmış bir izleme olabilecek çünkü programı ileri-geri izleme ve tekrar seyretme (1 hafta süre konulmuş) imkanı verecek.
Bir program izlenirken aynı anda başka bir pencereden bilgiler alınabilecek. Örneğin bir maçın gollerini görürken kenarda açılan pencereden diğer skorlarla ilgili bilgi sağlanabilecek.
TV'den yemek siparişi verip sosyal paylaşım sitelerine girilebilecek. Bir başka deyişle, twitter, facebook gibi sitelerine tıpkı bilgisayarınızdan girdiğiniz gibi girip tweet yazabileceksiniz.
TTNet TV seyretme dışında oluşturdukları yüzlerce filmlik arşivi ve sinemalarda oynayıp DVD'si çıkan filmleri kiralama fırsatı da getirmiş. Ancak Yılmaz 'şimdilik yok' parantezini açarak maç yayını yapamayacaklarını da sözlerine ekliyor. Anlayacağınız ekran karşısında elinizdeki kumandanın zapping dışında hakimiyeti daha da artacak. Çünkü beğenmediğinizi izlememe seçeneğini ve beğendiğinizi de yayınlar kesintiye uğramadan imkanı artacak. Tahsin Yılmaz, internetten TV izlemenin internet kotasından harcamayacağının altını çiziyor. Bir başka deyişle ADSL aboneliğiniz için aldığınız kota ayrı TV için aldığınız kota ayrı. Yılmaz bunu piyasadaki dijital platformların pastasına ortak olarak görmüyor. Yılmaz'a göre dünyada en fazla TV seyretme oranlarından birine sahip olan Türkiye'de yeni oyuncunun rol çalma değil pastayı büyütme imkanı sağlayacağını düşünüyor. Yılmaz, IPTV ve webTV gibi hizmetlerini yurtdışından da izlemek isteyen Türkler olduğunu bunun da yapılacak anlaşmalarla sağlanacağını söyledi.