İran resmi haber ajansı IRNA, karmaşık bir bilgisayar virüsünün Buşehr nükleer santralindeki çalışan personelden bazılarının kişisel bilgisayarlarını etkilediğini açıkladı.
Buşehr'deki işletim sistemlerinin ise virüsten etkilenmediği bildiriliyor. Nükleer tesisin bir kaç hafta içinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Stuxnet olarak adlandırılan virüsün Endonezya, Hindistan ve Pakistan'da da saptandığı ama en fazla İran'ı etkilediği bildiriliyor.

Virüsün karmaşık yazılımı, bilgisayar uzmanlarına Stuxnet'in İran'ın nükleer programına yönelik bir sabotaj girişiminin parçası olduğunu düşündürüyor. Bazı uzmanlar, çok karmaşık olarak niteledikleri yazılımın ancak ''bir devlet'' tarafından hazırlanabileceği görüşünde. Stuxnet, Alman teknoloji devi Siemens tarafından üretilen ve su arzı, petrol platformları, enerji santralleri gibi tesislerden kullanılan teknolojinin zaaflarını hedef alıyor.

Stuxnet'in kişisel bilgisayarlarda tespit edilmiş olmasının Buşehr nükleer santlarinin gelecek ay faaliyete geçmesini etkilemeyeceği belirtiliyor.

Tesisin işletim sisteminden sorumlu yetkilisi Mahmud Caferi, bir ekibin bilgisayarları virüsten temizlemeye başladıklarını söyledi. Stuxnet'ın büyük bir tesisi hedef almak üzere hazırlanmış ilk virüs yazılımı olduğu düşünülüyor. Sanayi Bakanlığı'nda bilgi teknolojileri biriminin başkanı olan Mahmud Liayı ise, ''İran'a karşı elektronik bir savaş yürütülmekte olduğunu'' savundu.

Liayi, geçen hafta bir uzman grubunun şu ana kadar 30 bin IP adresi etkilediği saptanan virüsle mücadele etmek için strateji belirlemek üzere toplandıklarını söyledi.