Bilişim Zirvesi '10 etkinliğinde konuşan Wired dergisi kurucularından Kevin Kelly, gelecek 7 bin günle ilgili 4 öngörüsünü şöyle sıraladı: "Ekranlar, paylaşım, her şeyin kopyalanabilmesi ve anlık veri akışı.''
Interpromedya tarafından düzenlenen ve 10. yılında bölgesel olma hedefiyle yola çıkan Bilişim Zirvesi'10, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı. Wired Dergisi kurucularından, ağ ekonomisi ve siber kültür uzmanı Kevin Kelly, zirve kapsamında ''Oyun Teknolojiyle Yeniden Başlıyor: Kaçınılmaz Geleceğe Nasıl Daha İyi Hazırlanabiliriz?'' başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kelly, 7 bin gün önce başlayan internet macerasında, başlangıçta hiç beklenmeyen gelişmeler yaşandığına işaret ederek, önümüzdeki 7 bin günde yaşanacak büyük değişimi belirleyecek dört ana noktayı ''Ekranların yaygınlaşması'', ''Paylaşımın temel değer haline gelmesi'', ''Her şeyin kopyalanabilir olması'' ve ''Gerçek zamanlı veri akışı'' olarak sıraladı. Batı kültürünün temelde kitaplar ve yazılı metinler üzerine kurulu olduğunu, bugün ise kitaptan ekranlara bir dönüş yaşandığını ifade eden Kelly, ''Bu çok kapsamlı ve hızlı bir kayma. Sadece bilgisayarlarda, cep telefonlarında kalmıyor, küçük ekranlar her yere monte ediliyor. Geçmişte nasıl sözel kültürden yazılı kültüre bir kayma olduysa, şu anda da yazı kültüründen görsel kültüre bir kayma var'' diye konuştu. Kelly, bütün bu cihazların birbirine entegre olduğu ağı ''bulut bilişim'' olarak tanımladığı konuşmasında, bunun bir paylaşım duygusu yarattığına işaret etti. Kelly, insanların ne aldıklarını, nerede bulunduklarını, sağlıklarının durumunu, tatil planlarını, yeme alışkanlıklarını, genetik yapılarını bile paylaşmaya yöneldiğini söyledi.

OYUN YENİDEN BAŞLIYOR
Zirvenin başlangıcında konuşan Interpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de, küresel sorunlara teknoloji sayesinde çözüm bulunacağını belirterek, "Bu nedenle dünyaya başka bir gözle bakmanın zamanı geldi. Hepimiz için oyun yeniden başlıyor'' dedi.

YENİ AMAZON OLABİLİRSİNİZ
İnterneti, dünyanın en büyük kopyalama makinesine benzeten Kelly, "Serbestçe dolaşan kopyaların olduğu bir dünyada değerli olan şey, kopyalanmayanlar olacak. O yüzden bir şeyler yapıyorsanız, kopyalanması kolay olmayan şeyler olmalı'' dedi.