Londra'nın kuzeyindeki Alexandra Palace'da bu yıl 7.'si düzenlenen "Dünya Keşif Ödülleri", birbirinden ilginç buluşları bir araya getirdi.
İngiltere'de düzenlenen "Dünya Keşif Ödülleri" 15 farklı ülkeden birbirinden ilginç ürünleri bir araya getirdi. Teknolojinin son ürünleri, dünyanın en iyi tasarımcıları, şirketleri ve üniversiteleri yenilikleri sergilemek amacıyla bir araya geldi. Bu büyük buluşma, birincilik bekleyen yarışmacılar için zorlu bir rekabeti de beraberinde getirdi.

Ürünler arasında manyetik çay havlusu, afrodizyak salgılayan çarşaflar, akıllı kapı gibi birbirinden ilginç buluşlar yer aldı. İngiliz Buluş Topluluğu'nun düzenlediği organizasyonda 25 jüri üyesi tarafından birinci belirlenecek. İngiliz Buluş Topluluğu, birincilik için çevre ve sosyal faydaları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapacağını belirtti.

15 farklı ülkeden yarışmaya katılan tasarımcılar için kriter sadece özel bir ürüne sahip olmaları olarak belirlendi. Yaş ve iş sınırlaması olmayan yarışma bu özelliğiyle kapılarını meraklı herkese açtı.

Hırvatistan'dan yarışmaya katılan Marko Kravar, denizciler için tasarladığı ürünle deniz meraklılarını rahatlatacak bir buluş gerçekleştiriyor. Marko Kravar, insanların yatlarında yer alan dubaların iplerini kolayca değiştirebilmesi için özel bir mandal yaptığını, bu mandalla beraber halatın ihtiyaç
duyulan uzunluğa göre değiştirilebileceğini söyledi. Tasarladığı bir diğer özel mandalın da çamaşırları kuruturken uçmasını önleyip iyice kurumasını sağladığını belirten Kravar, çalışmalarını insanların hayatını kolaylaştırmak için sürdürdüğünü ifade etti. Bayanlara özel bir buluş gerçekleştiren Scott Dutton, uzun zamandır bayanların iç çamaşırlarıyla ilgili sorunları dinlediklerini ve bu sorunlar çerçevesinde ürünler hazırlamaya çalıştıklarını söyledi. İcat ettikleri sutyen kancası ile sutyenlerdeki tellerin kullanana rahatsızlık vermesini önlemeye çalıştıklarını anlatan Dutton, "Bir diğer ürünümüz de vücut deodorantı. Bu deodorant kadınlar için doğal bir ürün" diyerek tasarladıkları ürünün kansere yol açmadığına da işaret etti. İspanya'da buluşlarıyla ünlü Luis Burgos yaptığı açıklamada, "Paketlenmiş ürünler için özel bir kapak tasarladım. Genellikle kutulanmış ürünler, uzun süre saklanabilecek malzemeleri içeriyor. Ancak kutuyu bir kez açtıktan sonra malzemeyi uzun süre saklamak açılan yer nedeniyle kolay olmuyor. Düzenlediğim kapak ile bu ürünleri kolayca saklayabilir, istediğiniz zaman istediğiniz miktarda ürünü servis edebilirsiniz" dedi.

2008 yılının birincisi Bill Currie ise, "Burada yer alan tekerlekli sandalyeyi tasarladım. Bir gün yokuş aşağı giderken tekerlekli sandalyede oturan kişinin rahatsız olması nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan kişilerin yokuşlarda fazla öne veya geriye düşmesini önleyecek bir sistem kurdum" diye konuştu.

Büyük ödülün yapılacak oylamayla belirleneceği İngiltere Buluş Show, meraklılarını Alexsandra Palaca'da ağırlamaya devam edecek.