TÜBİTAK tarafından üretilen SIR, kriptolu iletişim için NATO tarafından kullanılmak üzere 622 adet satıldı
Türkiye'nin teknoloji üretim merkezi TÜBİTAK, uluslararası bir başarıya imza atarak bilgisayarların kriptoyla şifrelenmesi konusunda NATO'yla çalışacak tek kurum oldu. TÜBİTAK Kriptoloji Merkezi, NATO'nun bağlantısız bilgisayarlarını kriptolu şifreleyecek NOCE-1 (NATO Offline Cripto Equipment) cihazının ihalesiyle ilgili şartnameyi yerine getirerek ihaleye girmeye hak kazanan tek firma oldu. Şartname kurallarını yerine getiremeyen Amerikan ve NATO'nun bu alandaki tedarikçisi durumundaki Hollanda enstitüleri ihaleden çekildi. Böylece TÜBİTAK, kriptolu USB bellek cihazı ve cep telefonu ile veri ve konuşma güvenliğinde dünyanın en başarılı kurumu haline geldi.

BİLGİLER 'SIR' KALACAK
TÜBİTAK, ayrıca veri ve konuşma güvenliği alanında da NATO'nun ihtiyaçlarını karşılayacak. SIR adı verilen kriptolu USB bellek cihazı ve dinlemeyi önleyen MİLCEP-K1 adlı Milli kriptolu cep telefonu NATO tarafından da kullanılacak. 2GB, 4GB ve 8GB bellek boyutlarında üretilen SIR isimli kriptolu USB bellek cihazı içeriğindeki verinin güvenliğini sağlıyor. Kullanıcı şifresi ve kullanıcı akıllı kartı olmadan içerisindeki verilere ulaşmanın imkânsız olduğu 'SIR'dan şu ana kadar NATO'ya 622 adet satıldı. Standart cep telefonu şebekeleri ile kullanılan ve kriptolu konuşma opsiyonuna sahip olan MİLCEP- K1 Milli kriptolu cep telefonu ise şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri ve üst düzey devlet görevlileri tarafından kullanılıyor. Kriptolu görüşme tuşuyla aynı özellikteki diğer cihaza 10 saniyede bağlanan telefon ile yapılan görüşmelerin dinlenmesinin imkânsız olduğu belirtiliyor.

NATO'ya 622 adet SIR satıldı
TÜBİTAK tarafından tasaranıp üretilen kriptolu USB bellek cihazı ve yine dinlemeyi önleyen MİLCEP K1 adlı kriptolu telefon NATO tarafından kullanılacak. Bu cihazlardan 622 adet satıldı.