displayeraspx?picid4796&ampsize250 - Dünyanın ilk bilgisayarı !Dünyada ki ilk bilgisayarın bundan yüz yıllar önce yani Milattan Önce 100 yıllarına yapıldığını biliyormusunuz

Haber, Peki kim yapmış bu ilk bilgisayar benzeri aygıtı , o zamanın ilimde ileri giden milleti Yunanlılar. Hassas dişlilerden oluşan bu dünyanın ve tarihin ilk bilgisayarı diyebileceğimiz dişli ve mekanik yapı 1900 yıllarında bir enkazda rastlantısal olarak bulundu. Antikythera düzeneği adı verilen bu dişli mekanik aygıt Yunanlıların güneş tutulması gibi gökyüzü olaylarını tahmin edebildiği düşünülüyor.

Dünyanın ilk bilgisayarı ile ilgili google dökümanlarındak belge ( pdf olarakda bilgisayarınıza indirebilirsiniz )

Xray tomografisi ile cihazın benzersiz bir kopyası Apple mühendisleri tarafından yapıldı. Bu aygıtın dünya tarihinin en eski bilimsel hesap makinesi olduğu düşünülen Antikythera Düzeneği Digital Science sponsorluğunda Andrew Carol tarafından 1,500 Lego parçası ve 110 dişli kullanılarak 30 günde yapıldı.

Carol’un yaptığı makine orjinal makineyle aynı işlem ve işlevleri gerçekleştirebilmek için 2 bölmeli kanat ve 4 dişli kutusunda oluşuyor. Her bir dişli kutusu farklı bir matematiksel işlemi gerçekleştiriyor.

...