10pxara - Her öğrenciye bir bilgisayar 20101223013501 acer1 - Her öğrenciye bir bilgisayar

MEB - ACER Netbook Projesi 'her öğrenciye bir bilgisayar'

Acer-Avrupa Okul Ağı’nın Eğitici Mini Dizüstü Bilgisayar Pilot Uygulaması sayesinde, 2010-11 öğrenim yılının başından beri Avrupa çapında toplam 8.000 öğrenci ve 1.200 öğretmen günlük derslerinde mini dizüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanıyor. Bu, Avrupa çapında İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’den oluşan altı pilot ülkede toplam 240 tam donanımlı mini dizüstü bilgisayar sınıfı olduğu anlamına geliyor.
Avrupa’da ve diğer kıtalardaki ülkelerde bulunan otuz bir Eğitim Bakanlığı’ndan oluşan Avrupa Okul Ağı tarafından desteklenen bu Acer girişimi, son teknolojiye sahip sınıflar sunuyor ve bu şekilde “her öğrenciye bir bilgisayar” yaklaşımının okul içinde ve dışında eğitim ve öğretim üzerindeki etkisini değerlendiriyor.
Türkiye’de öncelikle Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın seçtiği 10 pilot okulda başlayan proje, şu anda İstanbul ve Ankara’da toplam 40 okulda devam ediyor. Ön pilot projelerde 10 desktop, 10 monitör, 405 netbook ve pilot projede ise 30 desktop, 30 monitör, 1295 netbook olmak üzere toplam 1780 ürün ACER tarafından okullara hibe edildi. Halen İstanbul ve Ankara’da 100’den fazla öğretmen ve 2000’e yakın öğrenci bu ACER mini dizüstü bilgisayarlar ve bunlar ile entegre çalışan sistemler ile eğitim alıyor. Konuyla ilgili okul seçimleri, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılıyor.
“Kişisel bilgisayar çözümlerinde global bir lider olan Acer, global eğitim toplumuna yenilikçi ve bir o kadar da ekonomik çözümler sunarak geleceğin okulunu tasarlama ve geliştirmede aktif bir rol oynamak istiyor” diyen Acer EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Emanuele Accolla, sözlerine şöyle devam ediyor. “Bir ulusun geleceği için yapabileceği en büyük yatırım, eğitim gören gençlere 21. yüzyıla uygun eğitim ve araçlar sunarak yapacağı yatırımdır”.
Proje kapsamında, projeye katılan her okulda, ders öğretmenleri, Bilgi-İletişim Teknolojileri Koordinatörü ve kıdemli liderlik ekibinden oluşan bir “Mini dizüstü bilgisayar ekibi” oluşturuluyor. “Mini dizüstü bilgisayar ekibi” ulusal müfredata uygun şekilde eğitim ve öğretim için mini dizüstü bilgisayar kullanımını planlıyor ve projeyi hayata geçiriyor.
Mini dizüstü bilgisayarlar eğitim kurumlarında oldukça yeni bir fenomen olmasına rağmen, dünya genelinde her öğrencinin bir bilgisayar sahibi olduğu, bire bir (1:1) pedagoji olanağı sağlayan birkaç proje var. Pilot uygulamalar, mini dizüstü bilgisayarların ve 1:1 pedagojinin okullara girişinin eğitim ve öğretim süreçleri üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğini araştırırken; öğrenci ve öğretmenlerin okulda ve okul dışında, bireysel ve ortak kullanımda, eğitimsel kullanımda ve boş vakitlerdeki kullanımda olmak üzere çeşitli eğitici içeriklerde mini dizüstü bilgisayarları nasıl kullanabileceklerini anlamayı ve belgelemeyi amaçlıyor.
Acer Eğitim Merkezi
Acer, Avrupa Okul Ağı ile yürüttüğü bu projenin bilgi ve teknoloji gereksinimlerini karşılamak amacıyla eğitim sektörü ile ilgili spesifik bilgi sahibi olan uzmanlardan oluşan Eğitim Merkezi’ni kurdu.
Acer Eğitim Merkezi, proje katılımcılarına etkinlikler ve önemli girişimler hakkında bilgi, Acer'ın eğitim alanındaki faaliyetlerine ilişkin durum çalışmaları, geribildirim ve veriler, konunun uzmanlarından raporlar ve bu projede kullanılan ürün bilgileri sunmaktadır.
www.acer.com/education
Projede Kullanılan Araç ve Yazılımlar
Acer Aspire One Mini Dizüstü Bilgisayar
Acer’ın Eğitim amaçlı mini dizüstü bilgisayarı olan Aspire One, incelik, hafiflik, şıklık ve uzun pil ömrü ile okulda kullanım amaçlı ideal bir çözümdür. Herhangi bir ders kitabı veya defterde olduğu gibi etiket koymak için özel bir cebi vardır, bu sayede mini dizüstü bilgisayarlar sınıfta kullanıldığında karışıklıklar önlenebilir. 8 saatlik pil ömrü ile bu mini dizüstü bilgisayar sadece birkaç elektrik prizinin olduğu sınıflarda şarj etme gereksinimi olmadan eşsiz özgürlük deneyimi sunar. 10,1 inç ekranı ve sadece yaklaşık bir kilo ağırlığı olan Aspire One çok hafif ve öğrencilerin sırt çantalarında kolayca taşınabilir.
Acer Classroom Manager
Acer, Avrupa Okul Ağı ile yürüttüğü bu projeye sadece donanım sağlayıcısı olarak değil, aynı zamanda sınıf ortamında bu bilgisayarların öğretmenler tarafından kontrollü bir şekilde kullanımı için gerekli yazılımları da sağlamaktadır. Acer mini dizüstü bilgisayarda, sınıfta bir dizi aktiviteyi gerçekleştirmek üzere tasarlanmış Acer Classroom Manager yazılımı yüklüdür; bu yazılım sayesinde, öğretmen konu anlatırken öğrencilerin ekranlarını karartma veya farelerini ve klavyelerini kilitleme gibi yöntemlerle sınıftaki bilgisayarlar üzerinde gelişmiş bir takip ve yönetim sistemi uygulayabilir. Ayrıca öğrencilere ayrı ayrı veya grup olarak ders anlatabilir, onları takip edebilir veya onlarla etkileşim kurabilir. Bu yazılım sayesinde, öğretmenlerin sınıfta bilgisayar kullanımının, öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasına ve eğitim etkinlikleri dışındaki konulara odaklanmasına neden olabileceği endişesi de ortadan kalkıyor.
"Teknoloji, işlem ve süreçleri hızlandırma aracı olmalıdır. Okullarda bu daha da önemlidir" diyen Acer EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Emanuele Accolla, açıklamasını sürdürüyor. "Bizler teknolojinin içeriğe hizmet etmesi için çalışıyoruz, çünkü bize göre insanoğlu teknolojiye değil teknoloji insanoğluna ayak uydurmalıdır."
Fourier Yazılımı
Bilgisayarlarda yüklü olan bir diğer yazılım ise bir fizik laboratuvarını simüle edebilen Fourier yazılımıdır. Bu yazılım ile gerçek bir fizik laboratuvarı olmayan bir okulda bile öğrenciler ışığın fotosentez üzerindeki etkisi veya sera gazı etkisi ile asit yağmuru arasındaki ilişki gibi olayları araştırıp inceleyebilir.
"Teknoloji, bazı durumlarda herkese eşit olanaklar tanımayan fiziksel engelleri ortadan
kaldırmaya yardımcı oluyor ve bu durum okullarda daha net ve gözle görülür bir hâl alıyor." diyen Acer EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Emanuele Accolla, açıklamasını sürdürüyor: "Acer ve Fourier’ın sunduğu çözümün diğer bir temel parçası: bir mini dizüstü bilgisayarı laboratuvara dönüştürerek, laboratuvarı olmayan okullara bile eşit derecede doğru bir şekilde deney ve analiz yapma fırsatı verme çözümüdür."
Acer Akıllı Tahta (İnteraktif Beyaz Tahta)
Kara tahtaları, renkli tebeşirleri ve ellerinizi beyaza boyayan silgilerin yerini, kişisel bir bilgisayar ve projektöre bağlanan Acer Akıllı Tahta’lar alıyor. Bir tahtanın özelliklerini, bilgisayar gücü ve projeksiyon ile birleştiren 77 inç genişliğindeki interaktif ekran, Acer’ın modern ve yenilikçi eğitim çözümüdür. Özel bir kalem kullanarak bu geniş ekran interaktif bir ekrana dönüşür. Kalem ile bilgisayardaki uygulamaları başlatmak, yansıtılan görüntü veya boş ekran üzerinde not yazmak mümkündür.
Akıllı Tahtalar, kişisel bilgisayar, projektör, mini dizüstü bilgisayar ve Acer’ın okullar için tek ve entegre bir çözüm sunmak üzere geliştirdiği Classroom Manager yazılımı da dâhil olmak üzere geniş bir cihaz setinin bir parçasıdır. Acer Classroom Manager yazılımına sahip interaktif beyaz tahtanın sinerjisi, özellikle öğretmenlerin her zaman sınıfı kontrol edebilmesini sağlayacak. Öğretmenler, bilgisayarlarından öğrencilerin mini dizüstü bilgisayarlarını takip ve kontrol edebilecek ve dikkatlerini beyaz tahtada gösterdiği şeye vermeleri gerektiğinde, öğrencilerin ekranlarını karartabilecek ya da klavyelerini, farelerini bloke edebilecek. Akıllı tahtalar Acer Eğitim Merkezi tarafından piyasaya sürülecek ve projenin bundan sonraki aşamalarında kullanılacaktır.
Acer Projektör
Acer’ın özellikle eğitim sektörü için geliştirdiği kısa ve ultra kısa yansıtma mesafeli projektör serisi ekranın çok yakınına yerleştirilse bile net resimler gösterebilir. S5200 ve S5201M projektörlerde sadece 1 metre mesafeden çaprazlama boyutu 205 cm’ye (81”) kadar keskin ve net görüntüler elde edilebilir. Bu özellik sayesinde sunum yapan kişiler projektör ışınlarının göze yansımasını önleyebilir ve sunum esnasında ekrana gölge düşürmez.

Acer’ın eğitim amaçlı bütün projektörleri herhangi bir dersi mükemmel bir 3D deneyimine
dönüştürebilir. Üç boyut deneyimi, düz bir yüzeyi 3D ekrana dönüştüren, yüksek yenileme hızları (120 Hz) kullanan DLP 3D Ready teknolojisi ile mümkün kılınmaktadır. Bu çözümle mümkün kılınan olanaklar sadece hayal gücünüzle sınırlıdır: Akıl almaz insan anatomisini derste 3 boyutlu görseller ile anlatıldığını düşünün...
Acer projektörleri ayrıca dersleri ve görüntüleri ses ile geliştirmek için çift dâhili hoparlör ile donatılmıştır. Bunun yanı sıra yüksek kaliteli HD kaynaklara kolay bağlantı için sıkıştırılmamış dijital sinyaller ve çok kanallı ses sunan HDMI™ portlarına da sahiptirler.
Çevreye karşı duyarlı Acer Projektörleri bekleme modunda güç tüketimini 5 Watt’tan 1 Watt’a yani %80’e kadar düşüren komple bir çevre dostu güç yönetim çözümü olan Acer EcoProjection ile donatılmıştır. Oto ECO özelliği ile projektör 5 dakika boyunca herhangi bir sinyal girişi olmazsa enerji tasarrufu için otomatik olarak ECO moda geçecektir.
Acer’ın Eğitim amaçlı projektör ailesi, Acer’ın okullara yönelik eşsiz ve entegre bir çözüm sunmak üzere geliştirdiği cihaz serisini (mini dizüstü bilgisayar, Akıllı Tahta, kişisel bilgisayar ve Acer Classroom Manager Yazılımı) tamamlar. Böylece Acer komple bir ürün setiyle yeni bir eğitim anlayışına imza atar.