20101222043037 obama - Obama'nın sırrını Türk bilim adamları çözdü

Obama'nın konuşma şifrelerini Türk bilim adamları çözdü...

Çukurova Üniversitesi'nde 3 öğretim üyesi, konuşmalarını analiz etti Obama'nın hitabet sırrı; duraklama süresi.


Çukurova ve İnönü üniversitelerinden 3 bilim insanı, ABD Başkanı Barack Obama’nın göreve geldiği ilk günden bu yana dikkat çeken konuşmalarını 6 ay boyunca ayrıntılı analiz etti. Obama’nın hitap gücünün sırrı, kelimeler arasındaki duraklama süresinin iyi kullanması olarak nitelendirildi.
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdoğan Bada, aynı bölümde öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Yonca Özkan ile meslektaşları İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Bilal Genç, ABD Başkanı Barack Obama’nın etkili konuşmasını öğrencilerine ‘etkili İngilizce konuşma’ konusundaki çalışmalarına örnekleme yapmak için incelemeye aldı.
Türk araştırmacılar Başkan Obama’nın 20 Ocak 2009 günü göreve başlarken yaptığı 20 dakikalık konuşmanı ve 2 Nisan 2009 günü Londra’da G-20 zirvesinin sona ermesi üzerine yaptığı basın konferansındaki 50 dakikalık konuşmalarını inceledi. Yaklaşık 6 ay süren ve yüksek kaliteli bir ses analizi programının kullanıldığı analizde, konuşmalar salise salise incelendi. Birçok kesim tarafından Obama’nın başarılı bir siyasetçi olarak tanımlandığını belirten Doç.Dr. Erdoğan Bada, “Obama etkili ve sürükleyici konuşmalar yapabilen başarılı bir hatiptir. Başarılı bir hitabetin çeşitli boyutları vardır. Konuşmacının ses tonu, vurguları ve konuşmanın ritmi dinleyicilerin ilgisini çekme açısından önemli. Bu bağlamda, Obama’nın göreve başlarken yaptığı konuşmayı ve onun göreve başladıktan 3 ay sonra Londra’daki G-20 zirvesinde basın konferansında yaptığı konuşmayı dilbilimsel açıdan analiz etik” dedi.
BİLİMSEL DERGİLERDE YAYINLANDI

Araştırmanın uluslararası 3 bilimsel dergide yer bulduğunu anlatan Doç.Dr. Bada, konuşmaların, etkileyici, sürükleyici ve başarılı olmasını edat ve mastar öbekleri ile ki bağlaçları öncesi ve sonrasındaki duraklama sürelerinin iyi belirlenmesine bağladıklarını kaydetti.
Doç.Dr. Bada, “Obama’nın konuşmasındaki ad tümcelerine, mastar öbeklerine odaklandık ve tümcelerin başındaki sözcüğün öncesindeki ve sonrasındaki durak süreleri analiz ettik. Söz konusu analizlerde, Obama’nın, konuşmasında, sözcük öbeklerinin öncesinde ve sonrasında verdiği durak süreleri saniyenin binde birindeki ölçümlerle incelenmiş ve çalışma sonucunda, Başkan’ın başarılı hitabetini açıklayan unsurlarını, duraklama sürelerini iyi belirlemesi olarak gördük” diye konuştu. Doç.Dr. Bada araştırmanın başlama sürecini ve Obama’yı seçme nedenlerini de şu şekilde anlattı:
“Bilim bir şeyi ortaya çıkarmak, bir tuğlanın üzerine bir tuğla daha koymaktır. Biz daha önce öğrencilerimizin etkili İngilizce konuşması üzerine bir araştırma yapmıştık. Tonlama, vurgu, duraklama konularını bu araştırmada anlatmıştık. Bu araştırmalara ek çalışmalar yapmak istedik, bir nevi anlattığımız konulara örnekleme yaptık. Özellikle ünlü simaları seçelim ve öğrencilerimiz anlatmak istediklerimizi daha iyi anlasın istedik. Bu noktada da başarılı bir siyasetçi olarak değerlendirilen Obama’nın konuşmalarını inceleme kararı aldık.”