Türk Telekom'un Argela'sı Mobil Dünya Kongresi'ne devrim gibi iki yazılımıyla çıkarma yapacak. Avatarlı konuşma uygulamasını ilk kez görücüye çıkaracak olan şirket, femtocell teknolojisini de tanıtacak

Türk Telekom iştiraki Argela Mobil Dünya Kongresi'ne telefonda konuşan Avatar ile çıkarma yapacak. Devrim gibi teknolojiyle gerçeklik hissi yaratılarak telefon konuşmalarında Avatar dönemini başlatılacak. Argela femtocell teknolojisini de Barselona'daki kongrede tüm dünyaya tanıtacak.

DÜNYADA İLK 10'DA
Telekomda femtocell teknolojisiyle bir Türk şirketi ilk kez ilk 10'a girecek projeye imza atıyor. Türk Telekom'un son dönemde yüzünü değiştiren Wirofon, Tivibu, IPTV gibi teknolojileri geliştiren Argela, baz istasyonu kirliliğini kaldıran yeni teknolojiyle dünyada ilk 10'a girdi. 3G, 4G, ADSL ve WiFi gibi tüm kablosuz ağları tek kutuda evlere taşıyan femtocell adı verilen teknolojide en iyi 10 çözümden biri Argela'ya ait. Üstelik sadece kablosuz ağları taşımakla kalmıyor eve giren çıkanı cepten bildiriyor, ışığı yakıp söndürüyor, siz eve girdiğinizde televizyonu açıyor. Hatta izlediğiniz film veya kanalı bile biliyor. Kendisi de oldukça deneyimli Ar-Ge mühendisi olan Argela İcra Kurulu Başkanı Bülent Kaytaz geliştirdikleri femtocell teknolojisinin Güney Kore ve Hindistan'da bile deneme amaçlı kullanılmaya başladığına dikkat çekerek ilk kez bir Türk şirketinin güncel bir teknolojide dünyada ilk 10'da yer aldığını söylüyor.

VİZYON SORUNU
Geliştirdikleri teknolojiyi farklı uygulamalarla birleştirerek daha fazla katma değerin Türkiye'de kalacağını iddia eden Kaytaz, "Türkiye'nin kendi geliştirdiği teknolojileri kullanma konusunda sorunları var. Finans, girişimcilik, güven ve regülasyon konusundaki eksikler uygulama konusunda gelişme kaydetmemizi engelliyor. Biz kullanmadan dünyaya satarken başarılı olmamız kolay olmuyor. Uygulamalar eklendikçe Türkiye'de üretilen katma değer yüzde 80'lere kadar çıkıyor. Bu vizyon sorunu" diyor.

MÜHENDİS BULMAK ZOR
Yazılım mimarisinde çalışan iyi bir mühendise ABD'de 150 bin dolar ödediklerini söyleyen Kaytaz, "Bu tür mühendisleri Google, Microsoft ve Apple gibi dünya devlerinin elinden alıp istihdam etmek kolay değil" diye konuşuyor. Kaytaz'ın yeni projeleri anlatırken gösterdiği heyecan ise işe ilk başladığı

Teknoloji devi nasıl çıkar!
TÜRKİYE'DEN teknoloji devi nasıl çıkacak sorusunu Bülent Kaytaz şöyle yanıtlıyor: "Teknoloji şirketi olarak vizyonunuz doğrultusunda elinizde bulunan finans kaynağını büyümek için kullanmalısınız. Diğer teknoloji şirketlerini de alarak yeteneklerimizi geliştirmek zorundayız. Sadece bir şirketin Ar-Ge bölümü gibi davranak dünya devi teknoloji şirketi yaratamayız. Kaliteli mühendisleri daha fazla çekmeliyiz."

İşte Argela'nın Ar-Ge mutfağı
Baz istasyonuna gerek yok: Femtocell adı verilen teknoloji evlere kablosuz tüm teknolojileri taşıyor. Evlere veya sitelere özel WiFi, 3G ve 4G destekli kişisel istasyonlar geliyor.
Avatarla konuşma dönemi: Galatasaraylı Arda, Fenerbahçeli Alex, Beşiktaşlı Q7 Avatar'ı ile arkadaşlarınızı arayın. 1 numaralı tuşa basın Avatarınız gülsün. Siz konuşunca Avatarınız dudaklarını oynatsın. Üstelik cep telefonu da hazır.
3 boyutlu dokunma hissi: Dokunma hissi kazandıran 3 boyutlu hareket gibi teknolojilerle sağlıkta ameliyat, savaşta Avatar kullanan askerler yaratılacak.
3 boyutlu Web TV: 3 boyutlu Web TV uygulaması bugün 3D uyumlu televizyonlarla kullanılmaya hazır hale geldi.

Cep telefonuna da girecek
Argela'nın Avatar'ı bilgisayar ve TV ekranından sonra cep telefonuna da girecek. Galatasaraylılar Arda'nın Avatar'ı ile arama yapabilecek. Bülent Kaytaz, "Öldükten sonra bile kendi Avatar'ınıza tüm kişilik bilgilerini aktarıp çocuğunuzla konuşmasını sağlayabilirsiniz" diyerek olayın boyutlarının nerelere varacağını gösteriyor.