591165310317 - Sony yeni nesil el konsolunu tanıttı

Sony yeni nesil el konsolunu tanıttı. Yeni nesil PSP, PS3'ten bile daha güçlü.
Uzun zamandır merakla beklenen PlayStation Portable 2 (PSP2) dün Sony'nin yaptığı sunum ile tanıtıldı. Sony yeni PSP'nin adını "New Generation Portable (NGP) - Yeni nesil taşınabilir" olarak açıkladı. Daha önce internette dolaşan "fantastik" tasarımlı PSP2'lerin aksine, İlk bakışta PSP ile neredeyse aynı olan PSP2, dikkatli incelendiğinde ise yepyeni bir oyun canavarı.

PSP2'nin ilk göze çarpan değişikliği, Kaz Hirai'nin dediğine göre tamamen kullanıcıların istekleri doğrultusunda eklenmiş olan SixAxis kontrolleri, yani çift analoglu kontroller. PSP2 yeni nesil telefonlardan da pek çok özellik almış. Bunlardan ilki PSP'de olmayan dokunmatik ekran. İkincisi ise önde ve arkada olmak üzere çift kamera. Bu sayede oyuncular birbirleriyle görüntülü konuşma da yapabilecekler. PSP2 Wi-Fi ve 3G şebekeleri üzerinden internete erişebiliyor.

Sony'nin NGP olarak lanse ettiği, bizlerin ise kendimizi PSP2 demekten alıkoyamadığımız konsolun donanımı da oldukça güçlü. Hatta Kaz Hirai, PSP'nin donanımının PS3'ten daha güçlü olduğunu iddia ediyor. Öyle ki yaptığı demo'da Uncharted ve Resistance gibi oyunları oldukça iyi bir biçimde PSP2'de oynayabildi.

ARM Cortex960 x 544 çözünürlüklü, 5 inçlik OLED ekranı, ARM Cortex - A9 core (4 çekirdekli) işlemci ve SGX543MP4+ grafik kartı destekleyecek. Tabii uzun süredir PSP'lerini yenileriyle değiştirmek isteyen oyuncular, yapılan demoda da gösterilidiği üzere memnun kalacaktır. Fakat özellikler açıklanmadan evvelki beklentiler, açıklananlardan çok daha yüksekti, bunu da belirtmekte fayda var.

PSP2'niz üzerinde ilk aşamada Uncharted, Killzone, WipeOut, Resistance, LittleBigPlanet, Hustle Kings, Hot Shots Golf, Little Deviants, Reality Fighters, Gravity Daze gibi oyunlar oynayabileceksiniz. İlerleyen zamanlarda çıkan PSP2 oyunlarının tamamı da PS3 uyumlu olacak aynı zamanda.İşlemci ARM® Cortex™-A9 çekirdek (4 çekirdek)
Grafik işlemci SGX543MP4
Dış boyutlar Yaklaşık, 182.0 x 18.6 x 83.5mm (genişlik x yükseklik x derinlik) (deneme, en büyük projeksiyon hariç)
Ekran (Dokunmatik ekran) 5 inç (16:9), 960 x 544, yaklaşık. 16 milyon renk, OLED Çoklu dokunmatik ekran (kapasitif tip)
Arka dokunmatik pad Çoklu dokunmatik pad (kapasitif tip)
Kameralar Ön kamera, arka kamera
Ses Yerleşik stereo hoparlör Yerleşik mikrofon
Sensörler Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop, üç eksenli ivme ölçer), Üç eksenli elektronik pusula
Lokasyon Dahili GPS Wi-Fi lokasyon servis desteği
Tuşlar / Düğmeler PS butonu Güç butonu Yön tuşları (Yukarı(Aşağı/Sağ/Sol) Hareket düğmeleri (Üçgen, Daire, Çapraz, Kare) Sırt düğmeleri (Sağ/Sol) Sağ çubuk, Sol çubuk START butonu, SELECT butonu Ses tuşları ( /-)
Kablosuz iletişim Mobil ağ bağlantısı (3G)
IEEE 802.11b/g/n (n = 1x1)(Wi-Fi) (Altyapı modu /Özel mod)
Bluetooth® 2.1 EDR ?A2DP/AVRCP/HSP?