Çöp e-posta ile mücadelede Avrupa sınıfta kaldı, Türkiye en başarılı ülke oldu. En fazla çöp üreten ülkeler sıralamasında 5 basamak birden düşen Türkiye, yılda 3.7 trilyon çöp posta sayısını 450 milyara kadar indirdi. İnternet kullanıcısı rahat nefes aldı

Cisco 2010 Yıllık Güvenlik Raporu açıklandı. Geçtiğimiz yıl güvenlik tehditlerinin belirtildiği raporda 7 ölümcül günahın dijital ortama yansıması anlatıldı. Rapora göre, çöp maille (spam) mücadelede Türkiye en başarılı ülkelerden biri oldu. En fazla çöp üreten ülkeler sıralamasında 5 basamak birden gerileyen Türkiye yılda 3.7 trilyon çöpün 3 trilyondan fazlasını temizlemeyi başardı. Çöp e,posta sayısını 450 milyara kadar indirdi. Çöp e-postayla mücadelede Çin ve Brezilya'da başarılı ülkeler arasında yer aldı.

AVRUPA BAŞARISIZ OLDU
Avrupa ülkeleri ise başarısız oldu. Fransa yüzde 115.3'lük artışla çöp e-posta ile mücadelede en başarısız ülke oldu. İngiltere'de yüzde 98, Almanya'da ise yüzde 10'luk artış yaşanırken, Avrupa'nın 2010'daki başarısızlığı da belgeledi. 2009 raporuyla karşılaştırıldığında 2010 yılında, Fransa ve Almanya'nın spam hacminin belirgin şekilde yükseldiği görülüyor.

ÇÖP E-POSTA İLK KEZ DÜŞTÜ
Bu artışlara rağmen, küresel yıllık çöp e-posta sayısı internetin kısa tarihinde ilk kez düştü. Bunun arkasında çöp e-posta üreten kaynaklardaki düşüşün etkili olduğu belirtiliyor. Çin, Brezilya, ABD ve en büyük düşüş kaydeden Türkiye'nin etkin mücadelesi çöp e-postanın ilk kez düşmesinde etkili oldu.

Mobil tehdit
Akıllı telefonların kullanımının artmasıyla mobil cihazlardaki tehditler de artış kaydetti. 2011 yılında Android ve iPhone OS platformundaki güvenlik tehditlerinin artacağına dikkat çekilen raporda kablosuz ağların kullanımına da vurgu yapılıyor.