İşletim sistemi piyasasında uzun süredir zirvede olan Microsoft’un ilk büyük bombası Windows 95’ten Windows Vista’ya kadar olan inanılmaz değişimi..

Microsoft ürünlerinin, gelişen teknolojiye sağladığı katkı, yadsınamaz. Windows 95 ilk çıktığında kopan kıyamet, insanların alışveriş merkezlerine bir işletim sistemi için akın etmesi, “Bu sistem tamamen Mac’den çalıntıdır” gibi tartışmalarla gündemde edindiği yer, unutulur gibi değil. O günlerden beri Microsoft Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi ünvanını kimselere kaptırmıyor ve gelişerek yoluna devam ediyor.

Windows her açıdan çok büyüdü.

Vista satır sayılarını 5'e katladı!
Sistemdeki gelişim, kullanım rahatlığının artışı, daha az hata üretmesi bir yana, Windows her açıdan büyümüş gözüküyor. Örneğin Windows’un ilk çıkan stabil versiyonu Windows 95, sadece 11.2 milyon satır programlama kodu içeriyordu.

Sadece diyorum çünkü günümüzde bu rakam, Windows Vista’yla 50 milyon satıra çıkmış durumda! Elbette kod miktarındaki bu artışa programcı sayısındaki artış da etkilemiş olsa gerek. Windows 95’i yapan ekip sadece 200 kişiden ibaretti ancak Windows Vista için tam on katı, yani 2000 civarında programcı çalışmış.

Fiyatlar da zıplamış…

Microsoft, daha iyi hizmet politikasıyla çalışan sayısını arttırırken fiyatlarını da sabit tutmamış elbette. Windows 95’in perakende satış fiyatı ilk çıktığında 89.95$’mış. Windows Vista henüz çıkmadı ama fiyatları duyuruldu. Alabileceğiniz en ucuz sürüm (Home Basic Edition) 99$ ki bu sadece bir yükseltme sürümü (upgrade). Aynı versiyonun tam sürümü 199$. Tüm özelliklere sahip en gelişmiş Windows Vista sürümü olan "Ultimate Edition" ise 399$.

Bugün hala Windows 95 satan internet siteleri bulmanız mümkün ve fiyatlar 19.95$’a kadar gerilemiş. Eğer şu anda Vista alacak paranız yoksa ve bir Windows işletim sistemine ihtiyaç duyuyorsanız önünüzde iki seçenek var: dilerseniz Windows 95’i bu ucuz fiyatıyla yasal olarak alabilirsiniz ya da dilerseniz Windows Vista için bir 12 yıl daha bekleyip fiyatının 20$’a düşüp düşmeyeceğini görebilirsiniz.