Popüler arama motoru Google'ın bazı küçük numaraları olduğunu duymuşsunuzdur. Google, blogundan yaptığı açıklamada “sadece tesadüf” dedi.

Google'da, Türkçe başarısızlık, yıkım, acizlik gibi anlamlara gelen “failure” kelimesini arattığınızda sonuç sayfasında karşınıza ilk olarak ABD başkanı George W. Bush çıkıyordu. Kimileri tarafından bir açık olarak değerlendirilen, hatta bazıları tarafından bilerek yapıldığı öne sürülen bu küçük kelime oyunu hakkında geçtiğimiz günlerde Google'dan bir açıklama geldi.

Sadece Tesadüfmüş
Google'ın her türlü dizinlemeyi sadece programları kullanarak yaptığını açıklayan yetkililer, bu ve benzeri kelime oyunlarının sadece tesadüf olduğunu söylediler.

Google'ın siteleri dizinlemek için kullandığı algoritmalar ve yöntemler hakkında geçmişte de pek çok açıklama yapılmıştı. Ancak iş her ne kadar bilgisayar programlarının elinde olsa da bazen ortaya bu tür istenmeyen durumlar çıkabiliyor ve çalışanların hepsine tek tek müdahale etmesi imkasız.

Arka planda gelişmeler var
Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi istenmeyen durumlara karşı Google boş durmuyor. Arka planda geliştirilen yeni algoritmalarla benzeri kelime oyunlarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Yine de çabalar yüzde yüz çözüm getirmiyor. Kısaca, günün birinde kimi zaman bizi eğlendiren kimi zaman da sinirlendiren bu küçük açıkları siz de keşfedebilirsiniz.