Allofmp3.com, internet sayesinde müziğe ulaşmanın çok daha kolaylaştığı bu devirde, popüler olmayı ve bir yandan da olumlu/olumsuz gündem yaratmayı başarmış bir internet sitesi.


Rusya kökenli bu web sitesi, en önemli rakibi sayılabilecek itunes gibi kopya koruması olmayan mp3 formatında şarkıları satıyor. Üstelik iPod dijital müzikçalarların üreticisi Apple şirketi, iTunes adlı web sitesi aracılığıyla bir şarkıyı 99 cent'e satarken, Rus sitesi onda biri fiyatla şarkı hizmeti sunuyor. Popüler rock ve pop gruplarının şarkıları 10-16 cent'e satılırken, liste başı yeni bir albüm için en fazla 1 dolar 40 cent ödemek yetiyor. Site, iletişim için telefon numarası vermezken, gönderilen elektronik postaları da yanıtlamıyor.


Cazip fiyatlandırma ve telif haklarının düzenlenebilme imkanı


Allofmp3 sitesi, madalyonun bir yüzünden bakıldığında korsanı engellemek için yeni bir çözüm alternatifi olarak konuşuluyor. Bilindiği gibi, Rusya korsan yazılımların merkezi olarak tanınıyor. İşte bu sebepten Rusya'dan çıkan allofmp3.com tarzı örnek çözümler belki telif yasalarının yeniden düzenlenmesine kapı açabilecek nitelikte. Allofmp3.com'un başlattığı megabyte usulü müzik satışı internet kullanıcıları için de bir çözüm olarak görülüyor. Çünkü daha önce şarkı başına alınan 99 centlik ücrete göre, megabyte başına alınacak 1-2 centlik ücret oldukça cazip. Bu da sitenin kuruluşundan beri müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmasını sebep olan bir faktör olarak göze çarpıyor.


WMA, AAC, MP3 ve Track formatında yüklenebilen müzik parçalarını tercih edenler ses kalitesini de kendileri belirlemiş oluyor. Müzikleri yayınlayan web siteleri de yapımcı şirketlere anlaştığı tarife üzerinden ücret ödüyor. Bu hizmeti veren web siteleri, koydukları yeni tarife ile, operatöre ödenen data trafik maliyetini de mantıklı şekilde karşılamış oluyor. Çünkü yurtdışındaki internet servis sağlayıcılar, yurtdışında genellikle web sitelerinden data trafiğine göre yani yüklenen dosyaların megabyte büyüklüğüne göre ücret alıyor.

Yeni sistem, internet kullanıcıları için de iyi bir çözüm. 1-2 centlik ücret tarifesi, internet kullanıcılarını "bedava" site peşinde koşmaktan kurtarıyor. Yavaş bağlantı sağlayan sitelerden "download" yapabilmek için uzun süre internete bağlı kalmaktan da kurtarmış oluyor.

Bu ucuz sistem sayesinde bedava MP3 yayınlayan sitelerin reytinginin düşmesi, sanatçılar eserlerinden daha fazla kazanç elde edebilmesi, yapımcı şirketlerin de korsan avlamaktan kurtulması öngörülüyor.Telif hakları ihlali mi?

Öte yandan, madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak, sitenin yasal olmaması ve hak sahiplerinden izin almaksızın müzik dağıtmasıyla ilgili suçlamalar ve şikayetler artarak devam ediyor. Özellikle Amerikan ticaret ve müzik sanayisi yetkilileri, sitenin yasadışı olduğunu ve müzik korsanları için cennet olduğunu savunuyorlar. Hatta Rusya'nın siteyi kapatmamasının, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılması için yapılan görüşmelerde doğrudan engel oluşturacağı tehdidinde bulunulması da söz konusu.

Uluslararası dernek ve kurumlar, çok geniş kapsamlı bir telif hakları ihlali olarak değerlendirdikleri bu olay karşısında Rus yetkililerden site konusunda gerekli işlemleri başlatma çağrısında bulundular ve istedikleri yönde bir işlem yapılamaması durumunda büyük hayal kırıklığı yaşayacaklarını ifade ettiler.

Olayın soruşturulması boyutuna gelecek olursak, Rus savcılar bu şikayetler ve suçlamalar ışığında siteyle ilgili işlem yapmayacaklarını açıkladılar. Gelen haberlere göre, Rusya'daki telif hakları yasalarının dijital ortamda hazırlanan ve kullanılan yayınları kapsamaması nedeniyle Moskova'daki savcıların herhangi bir işlem başlatmayacakları bildirildi.

Allofmp3.com ise bu suçlamalar karşısında, Rus Yapımcılar Meslek Birlikleri'nden biri olan ROMS ile sözleşmeli olduğunu ve buna göre yasal olduğunu iddia etti. İnternet sitesinde yayınladıkları açıklamada, verdikleri hizmetin yasal olduğunu ve MP3 formatında müzik dosyalarını satmaları için, Rusya Multimedya ve İnternet Kurumu tarafından verilmiş bir ruhsata sahip oldukları ifade edildi.

TASS haber ajansının haberinde bildirdiğine göre, Rusya'daki telif hakları CD, DVD gibi yayınları kapsıyor ve internet üzerindeki uygulamalar bu yasaların kapsamının dışında tutuluyor.

Allofmp3.com'la ilgili ceza yargılamaları henüz siteye karşı olan kurumlar ve şirketler lehine sonuçlanmamış olmakla birlikte, Mayıs 2005'te Alman Mahkemesi'nin siteye karşı hak sahiplerinden izin almaksızın hizmetlerini sürdürdüğü gerekçesiyle ihtiyati tedbir kararı vermesi ve aynı yılın Ekim'inde İtalyan yetkililerin portalı kapatıp cezai araştırma başlatması göze çarpan gelişmeler arasında.