Bu diğerlerinden çok farklı!

robot baslik - Tıpatıp insana benzeyen robot - Video
Danimarkalı araştırmacı Henrik Scharfe, kendisine birebir benzeyen bir robot üretti. Robotu merak ediyorsanız haberimize bir göz atın.

Danimarka'da bulunan Aalborg Üniversitesi Bilgisayar ortamlı epistemoloji merkezi yöneticisi Doç.Dr. Henrik Scharfe, kendisiyle tıpatıp görünüme sahip olan bir robot üretimini gerçekleştirdi. Geminoid ya da diğer adıyla ikiz robot adı verilen bu uygulamayla bir insanla aynı dış görünüşe sahip bir robot tasarlanıyor. GeminoidDK adı verilen bu robot, jest, mimik hareketleri ve konuşmaları transfer eden ileri seviye yazılım kullanan bir operatör tarafından yönetiliyor.
geminoid dk - Tıpatıp insana benzeyen robot - Video
Henrik Scharfe yaptığı açıklamada, artık robotların sadece bir araç olmaktan çıkıp bir aracı olmaya doğru yöneldiğini belirtiyor ve kendisiyle aynı görünüme sahip olan bu robotun üretilme amacının ise şu 3 soruya cevap aramak olduğunu da sözlerine ekliyor: İnsan nedir? İlişki nedir? Kişilik nedir? HI-1 adı verilen ilk geminoid Japonya'da ve 2005 yılında Hiroshi Igushiro tarafından üretilmişti. Japonya'dan Danimarka'ya nakledilecek olan GeminoidDK ise en son üretilen geminoid olarak dikkatleri çekiyor. Bu robotun ayrı bir dikkat çeken özelliği ise üreticisi Henrik Scharfe ile aynı görünüme sahip olması oluyor. Aalborg Üniversitesi'de bu robotla birlikte Japonya dışındaki ilk Geminoid labaratuarına'da ev sahipliği yapmış olacak. GeminoidDK'nın videosunu aşağıdan izleyebilirisiniz.

KAYNAK