Trend Micro tarafından hazırlanan ''2006 Yıllık Bilgi Güvenliği Raporu''nda, virüs yazarlarının yeni motivasyonlarının artık para olduğunun ortaya çıktığı bildirildi.

2006 Yıllık Bilgi Güvenliği Raporunda, 2006 yılının, bilgi güvenliğine yönelik tehditlerin ciddi bir nitelik ve boyut değişimine uğradığı yıl olduğu belirtilirken, saldırılar, yaygın ve hedef gözetmeksizin yapılırken artık, nokta hedefi gözeten ve bölgesel olarak düzenlenen saldırılarla karşı karşıya bulunulduğunun altı çizildi.
Raporda, e-posta ve anlık mesajlaşma yoluyla gelen tehditlerin yanı sıra web'in kendisinin de bir tehdit unsuru kimliğine büründüğü, e-posta ve web tehditlerinin birleşmesiyle çok zararlı ve bulaşıcı virüslerin doğduğu ifade edildi.
2006 yılının; bilgisayara her ayın belli günlerinde devreye giren bir zaman ayarlayıcısını bünyesinde barındıran ve Microsoft Office dosyalarını silen ''Nyxem solucanı'', 18 yaşındaki bir Alman gencinin yazdığı ve kendini bilgisayarda kayıtlı e-posta adreslerine gönderen ''Netsky'' ve eski teknoloji ürünü olmasına rağmen hala sorun yaratabilen ''Pe-Funlove'' gibi solucanların adlarının çok duyulduğu bir yıl olduğu belirtildi.
Raporda, virüs yazarlarının, eskiye göre çok daha gelişmiş araçlarla çalıştığı, bu araçları kullanan virüs yazarlarının, yazılım robotlarından, rootkitlerden, toplum mühendisliğinden, casusluk ve reklam amaçlı yazılımlardan yararlanarak karmaşık virüsler yaratabildikleri anlatıldı.

YAZARLARIN YENİ MOTİVASYONU PARA...
2006 Yıllık Bilgi Güvenliği Raporuna göre, virüs yazarlarının yeni motivasyonları ise artık para.
Yazarların yarattıkları virüs ve benzeri kötü amaçlı yazılımları kullanarak maddi çıkar sağlamak peşinde oldukları, bu yazarların büyük kısmının Doğu Avrupa ve Asya ülkelerinden olduğunun anlaşıldığı bildirildi.
Daha önce yazdıkları virüslerin, kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyaları sildiği, istekleri dışında e-posta gönderimi gibi eylemler gerçekleştirirken, virüs yazarlarının artık neredeyse tamamen maddi çıkar elde etme amacını güderek çalışmaya başladıklarının altı çizildi.
Kullanıcı bilgisayarlarına yerleştirilen casus programların, doğru zamanda harekete geçirilerek internet bankacılığı, kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi gibi hassas bilgileri ele geçirdiği ve virüs yazarlarınca kullanıldığı anlatıldı.
Raporda, virüs yazarlarının, parola çalma, bilgisayar klavyesine her basışı kaydetme tekniği gibi çeşitli teknikleri bir arada kullandıkları belirtilirken, virüs yazarları, işin içine maddiyatın karışması nedeniyle artık birbirleriyle işbirliği yapmaya da başladıkları ifade edildi.

İŞİN BOYUTU ORGANİZE SUÇA DÖNÜŞTÜ
Yazarların işbirliğinin, işin boyutunun değişmesine ve organize bir suça dönüşmesine neden olduğu belirtilen raporda, profesyonel virüs yazarlarının bir araya geldikleri, bilgi alışverişi yaptıkları ve bilgisayar kullanıcılarını soymaya yönelik yazılımlar geliştirdikleri anlatıldı.
Raporda, kullanıcıların önemli bir kısmının ise saldırılara karşı yeterli korunma altında olmadığı, işletim sistemlerinde bulunan ve üreticiler tarafından çıkarılan yama adlı progrgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netların çok az bilgisayarda kurulduğuna dikkat çekildi.
Raporda, ''Kullanıcılar, internetin tehlikeli bir ortam olduğunu ya bilgisayarları çöktüğünde ya da kredi kartlarıyla alışveriş yapıldığında idrak etmektedir'' denildi.

ZARARLI PROGRAMLAR EN ÇOK E-POSTA İLE YAYILIYOR
Raporda, zararlı programların önemli bir kısmının yayılma yolunun e-postalar olduğu, 2006 yılında bilgisayar korsanlarının, phishing olarak tanımlanan ve bir nevi kullanıcıya olta ile yem atan e-postaları zararlı eklerle birlikte kullanarak,''spy-phising'' olarak tanımlanan bir saldırı türünü tercih ettiği belirtildi.
Raporda ayrıca, görünüşte ''codec'' olan ama esasında bilgileri çalmayı amaçlayan yazılımların da saldırı amaçlı kullanıldığı TROJ.ZLOB ailesi virüslerin, bu stratejiyi kullanan zararlı yazılımlara iyi bir örnek olduğu bildirildi.
Virüs yazarlarının kullandığı etkili yöntemlerden birinin de arama motorlarında, tartışma forumlarında ve diğer benzer amaçlı sitelerde zararlı linkler yayınlamak olduğu belirtilen raporda, FEEBS adlı solucan bu şekilde yayılan virüslere iyi bir örnek olduğu kaydedildi.
Raporda, geçen yıl virüs yazarlarının, kullanıcı tarafındaki güvenlik açıklarından yararlanmaya başladığının da tespit edildiği anlatıldı.

BÖLGESEL VE HEDEF GÖZETEN SALDIRILAR
2006 yılında gözlemlenen bir başka durum da saldırıların küresellikten yerelliğe kayması olduğu ifade eden raporda, şunlar aktarıldı:
''Zararlı yazılımlar, eskisi gibi geniş alanlara hızla yayılma becerisine sahip değildir. 2004 yılında bir virüsün çıkışı ile yedi kıtaya birden yayılması birkaç günlük bir işti. Bu da güvenlik şirketlerinin tüm enerjilerini bu virüse karşı çözüm üretmeye harcamasına neden olurdu. Harcanan bu çaba sonucunda çözümün geliştirilmesi ise birkaç saatten fazla zaman almazdı. Virüs salgını başladığı gibi aniden bitiverirdi. Oysa 2006'da bu durum değişmiştir. Saldırıların yerelleştiği gözlemlenmiştir. Örneğin, sadece bir web sitesini ziyaret edenler hedef alınmaktadır. Bir kere virüs, karşı tarafın bilgisayarına yüklendi mi korsanlar, bilgisayar kullanıcısının hesaplarını boşaltana kadar çalışmaktadır.'' Raporda, 2006 yılında çöp mesaj konusunda kullanıcı tarafında somut bir iyileşme kaydedilmediği, tam tersine vaka sayısında artış görüldüğü bildirildi.

2006'DA PHISHING VAKALARI
Geçen yıl ''phishing'' yapanların en çok hedef aldıkları şirketlerin başında ''Ebay'' şirketinin yer aldığı bildirildi.
Raporda bu şirketlerin birçoğunun, bu tür saldırılara karşı kendilerini savunmak ve olası zararları en aza indirmek için kendi bünyelerinde özel birimler kurdukları, ayrıca, kullanıcılarını da bu tür eylemlere karşı bilgilendirdikleri belirtildi.
Phishing yapanların kullandığı 10 temel yöntem olduğu, fakat internet tarayıcı programlardaki gelişmelerin, devlet ve sivil toplum kuruluşlarıyla phishing saldırılarına hedef olan şirketlerin yürüttükleri halkı bilinçlendirme çabaları sayesinde bu 10 yöntemden bugün için sadece 1 tanesinin etkili olabildiği belirtilen raporda, konuya ilişkin şu bilgiler verildi:
''O da adres çubuğunu kullanıcıya hakiki bir siteymiş gibi gösteren yöntemdir. Bu teknikte Java veya ActiveX script güvenlik açıklarından yararlanılır ve adres satırında gerçek bir siteye ait bir ifadenin yer alması sağlanır.'' Raporda, ''Rootkitler''in de bilgi güvenliğinde son dönemin en ciddi tehditlerinden birini oluşturduğu, tek başlarına olduklarında zarar verme becerisinden yoksun olan rootkitlerin, diğer zararlı program türevlerince kendilerini gizlemek için kullanıldığı anlatıldı.
Raporda, bir kere bulaştıktan sonra saptanması ve temizlenmesi çok zor olan rootkitlerin, Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows Vista ile birlikte etkinliklerini yitirmesi beklendiği, Windows Vista'nın, rootkitlerin bilgisayar içinde çalışmasını engelleyecek bir mimariye sahip olduklarını kaydedildi.

CEP TELEFONLARINA YÖNELİK SALDIRILAR
Raporda, geçen yıl cep telefonlarına yönelik saldırılarda artış olduğunun gözlemlendiği, bu trendin altında yatan nedenin, akıllı telefon denen kategorideki cihazların yaygınlaşması olduğu belirtildi.
Raporda, ''Bugüne kadar herhangi bir salgın görülmemiştir. Ancak, akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla gelecekte bir salgın yaşanması muhtemeldir'' denildi.
Cep telefonu virüslerinin ise kullanıcıların internet üzerinden program indirmeleriyle bulaştığı, bazı virüslerin ise bluetooth üzerinden bulaştığı kaydedildi.
Virüs telefona bulaştıktan sonra kısa mesajlar göndermeye başladığı, kullanıcının bilgisi haricinde gönderilen bu mesajların, faturaya ciddi bir yük getirebildiğine dikkat çekildi.
Raporda, cep telefonu virüslerinin, suç örgütlerinden çok daha küçük grupların işi olduğu, pazar büyüyüp potansiyel kullanıcılar iletişim ağına dahil oldukça, durumun çok daha kötüleşeceğinin tahmin edildiği vurgulandı.

2007 BEKLENTİLERİRapora göre 2007 yılı, web kaynaklı tehditlerin artacağı ve ağırlık kazanacağı bir yıl olacak.
Genellikle birden fazla tekniğin bir arada kullanıldığı internet kaynaklı saldırılar, çok sayıda türev yaratarak daha büyük sorunlara yol açarken, hedef kitlesini de olabildiğince küçük tutmaya çalışacak, belli bir bölgedeki hatta şirketteki kullanıcılar hedef alınabilecek.
2006'da görülen saldırılara benzer şekilde 2007'de düzenlenecek saldırıların da maddi çıkar elde etme amacına hizmet edeceği vurgulanan raporda, ''Kullanıcı bilgisayarlarında olabildiğince uzun süreyle gizlenmeye çalışacak olan zararlı progrgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netlar bilgi çalma görevlerini de mümkün olduğunca uzun bir müddet için yerine getirecektir'' denildi.
Raporda, 2007'de ''bot'' tehdidinin de artmasının öngörüldüğü, bot yaratıcılarının, bunları kullanıcıların bilgisayarlarına yüklemek için yeni yöntemler geliştirmeye devam edecekleri aktarıldı.
Raporda, casus programlar ve diğer saldırgan pazarlama kampanyalarının da birer tehdit olarak varlıklarını 2007 içinde sürdürecekleri bildirildi.

ÖNERİLER...
Kurumsal güvenlik için çok katmanlı bir güvenlik kalkanının önerildiği raporda şunlar kaydedildi:
''Web tehditlerinin yaygınlaşmasından ötürü, orta ve büyük ölçekli şirketlerin mutlaka bir web tarama sistemi kurması gereklidir. Kurumsal ağ için en tehlikeli protokollerin başında, kullanıcıların birbirlerinin bilgisayarlarındaki dosyaları paylaştırdığı P2P protokolü ve sohbet protokolü IRC gelmektedir. Bu iki protokol, virüs, solucan ve benzer her türlü zararlı yazılımın yayılmasında önemli rol oynamaktadır. O nedenle kurumsal güvenlik duvarı tarafından bloke edilmelidir. Ağa güvenlik zaafı tarama yazılımı kurulması ağın güvenliği için şarttır.

EV KULLANICILARINA TAVSİYELER
Ev kullanıcılarına tavsiyelerin de yer aldığı raporda, kullanıcılar, yazılım kurulmasını isteyen web sayfalarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.
İnternetten indirilen her şeyin bir antivirüs ve casus program tespit yazılımıyla taranması önerisinde bulunulan raporda, şu tavsiyeler yer aldı:
''Garip e-postalara karşı ihtiyatlı olun. Bu e-postalardaki ekleri açmayın, linkleri tıklamayın. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, otomatik güncelleştirme özelliğini etkinleştirin. Gerçek zamanlı bir antivirüs programı edinin. Sürekli olarak güncelleyin ve çalışır tutun. Orijinal antivirüs yazılımlarının kırılmış versiyonlarından uzak durun.''