Yeni bir bilgisayar toplarken en çok dikkat edilen şeyler anakart, işlemci, ekran kartı ve RAM gibi performansı doğrudan etkileyen bileşenlerdir.
Tüm bu bileşenlere ev sahipliği yapan kasalara ise genelde çok önem verilmez. Kullanıcıların önemli bir çoğunluğu herhangi bir kasanın işini göreceğini düşünür.


[ ]
Herhangi Bir Kasa
Bu düşünce, bilgisayarı kullanmaya başladıktan bir süre sonra genellikle değişir. Kasanın kapladığı yer, sisteminize yapmak istediğiniz eklentiler, ısınma ve toz gibi sorunlar yaşanmaya başlandığında, kasa tercihinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz.
Seçimi en kolay bileşenmiş gibi gözükse de, bilgisayarınız için bir kasa alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Teknoloji sitesi ShiftDelete bu püf noktalarını biraraya getirdi.
Kasanın Boyutu Önemli
Her bileşende olduğu gibi, kasa tercihi yapmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz lazım. İlk dikkat etmeniz gereken şey ise boyutlar olmalı.
Kasa boyutu, yapacağınız tercihteki en önemli etken olmalı. Boyuta karar vermeden önce elinizdeki bileşenlerin, özellikle de anakart, ekran kartı ve işlemci fanınızın boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Tower ve ATX
Piyasada satılan kasalara baktığımızda boyutların birçok farklı kategoriye ayrıldığını görüyoruz. Mid tower, tower, mini tower gibi terimler aslında standart değerlere işaret etmiyor.
Yani bir markanın mid tower modeliyle başka bir markanınkinin boyutları her zaman aynı olmayabilir.
Boyut konusunda standart arıyorsanız ATX yazan değerlere bakmalısınız. Aslında ATX anakart boyutunu tanımlayan bir standart olsa da kasanın boyutları açısından da kafanızda daha sağlıklı bir fikir oluşmasını sağlar.
ATX standardının da 20'den fazla çeşidi olduğunu söylemekte fayda var.