Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows Vista piyasaya çıktı. Ama kullanmak için mevcut donanımınız yetmeye bilir. Mesela 1 GB bellek lazım. İşte ilk uzman yorumları


Bilgisayarına veya cebine güvenene Vista penceresi

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows Vista her bilgisayara kurulamıyor. Vista kullanabilmek için gereken minimum donanım özellikleri elinizi cebinize attıracak.

Microsoft ev kullanıcılarına yönelik yeni işletim sistemini piyasaya sürdü. Daha önce kurumlar için özel Vista sürümünü tanıtan Microsoft, bireysel kullanıcıları hedefliyor. Türkiye'de 65 ile 400 dolar arasında fiyatla satılacak Microsoft Windows Vista, ikisi işyerleri, diğer dördü de ev kullanımına yönelik olmak üzere altı farklı versiyon olarak piyasaya çıktı. Türkçe sürümü şu anda dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarla birlikte satılmaya başlandı. Türkçe sürümünü mevcut bilgisayarına yüklemek isteyenler ise şubat sonunu bekleyecek. Vista Starter, Vista Basic ve Premium bireylere yönelik özel sürümlerken Vista Enterprise şirketlerin ihtiyacına yönelik hazırlandı. Vista Ultimate ise, tarihte ilk kez olmak üzere hem kurumsal hem de bireysel özellikleri kapsayan tek bir paket olarak satın alınabilecek. Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre 6 yılda geliştirilen Windows Vista'nın şirkete maliyeti 20 milyar doları buldu. Microsoft, Vista dışında Türkiye'de 150 ila 550 dolar arasında satacağı 2007 Microsoft Office sistemini de piyasaya sürdüğünü açıkladı.Ürünün Türkçe sürümü Mart ayında piyasada olacak.

VISTA UYUMLU DONANIMLAR
Windows Vista Premium sürümüne hazır bilgisayar en az 1 GB belleğe ve 40 GB büyüklüğünde sabit diske sahip olmalı. Bu özelliğe sahip olmayan bilgisayarlar Vista'yı çalıştırmakta güçlük çekecek. Vista uyumlu donanımlar Vista'nın grafik özelliklerinden daha çok faydalanmayı sağlayacak. Bilgisayar kullanıcıları Microsoft'un internet sitesinden indirecekleri yazılımla bilgisayarlarının Vista'ya hazır olup olmadığını görebiliyor. Donanım firmaları da yeni işletim sistemi sayesinde satışlarını artırmayı hedefliyor. Microsoft her yeni işletim sistemi duyurusunda donanım ihtiyacını katladı. Windows XP Profesional işletim sistemi için gerekli donanım ihtiyacı Vista'da birkaç kat artması gerekiyor. Bellek ihtiyacı 4 kat sabit disk ihtiyacı ise 10 kat arttı. İşlemci hızının ise yaklaşık 3 kat artması gerekiyor.
Güvenliğe yeni kalkan geldi!

Mıcrosoft Windows Vista'daki "Kullanıcı Hesabı Kontrolü", Windows Defender, kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı (MSRT), Windows Güvenlik Duvarı ve Windows Güncelleme bileşenlerinde yapılan iyileştirmeler yaptığını iddia ediyor. Bunun dışında Internet Explorer 7.0 Web tarayıcının korumalı modu bileşenlerinde kullanıcı güvenliğini büyük ölçüde artırmayı hedefliyor. Bu özellikler, zararlı yazılımların yüklenmesi ya da diğer bilgisayarlara saldırı için kullanılabilecek hayati Windows hizmetlerinin, dosya sistemi, kayıt, ağ ve diğer kaynaklarda zararlı faaliyetler gerçekleştirmesi olasılığını da sınırlandırıyor.

Daha şık ve kullanışlı

Yeni görünümü daha şık ve üç boyutlu görünüm kalitesi artırıldı. Üç boyutlu ekran görüntüsü dosyaları bulmayı kolaylaştıracak.
Daha ergonomik ve kolay kullanıma sahip olmuş. Görsel özellikler eklenerek yeni kullananlara hızlı öğrenme imkânı sağlanıyor.
Aradığınızı daha kolay buluyorsunuz. Google'ın arama özelliklerine rakip olacak arama özelliği geliştirilmiş. Her pencerede arama özelliği konmuş.
2007 Office ile sesli komut özellikleri kullanım kolaylığı sağlıyor.
2001'den bu yana bilgisayar ve iletişim dünyasındaki son gelişmeleri tek bir paket içine toplanmış.

Vista donanım ve para istiyor

Donanım ihtiyacı artıyor. Bu yüzden elinizi cebinize atmanız gerekecek. Sabit disk, bellek, kullanılan grafik kartı ve işlemci kısaca tüm bilgisayarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
Uyum sorunları çıkabilir. Cep telefonu ile bilgisayarınızı ya da dijital kameranızı konuştururken sorun çıkabiliyor. Mevut donanımları tanırken bile sorun olabilir. Önceden uyumlu olup olmadığını denetlemek gerekiyor.
Sürprizlere açık olun. Virüs ve saldırılara karşı tehditler ilk defa tecrübe edilecek. Öncü olmak sorunlarla baş etmeyi de gerektiriyor.

Windows'un 22 yıllık hikâyesi sürüyor

* Dünya ilk nesil Windows'la 1985 yılında tanıştı.

* Windows 1.0 adını taşıyan ürün IBM'in kişisel bilgisayarlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştı.

* Grafik temelli ara yüzlerin ilk türlerinden olan yazılım bilgisayar kullanımında yeni bir dönemi başlattı.

* Ekonomik olarak büyük başarı ise 1990'da tanıtımı yapılan Windows 3.0 ile birlikte geldi.

* Ürünün çok tutmasıyla birlikte şirket, 1993 yılında Windows NT adı altında iş dünyası için özel bir yazılım hazırladı.

* Tartışmanın sonucunda IBM kendi sistemini OS/2 adı altında, Microsoft ise Windows NT olarak satmaya başladı.

* Microsoft'a yazılım dünyasında sahip olduğu hakimiyeti ise 1995 yılında piyasaya çıkan Windows 95 sağladı.

* Aynı anda çok sayıda işlemi yapma özelliğine sahip yazılım ilk olarak internete bağlanma fonksiyonunu da kullanıcılarına sundu.

* 2001 yılında tanıtımı yapılan Windows XP, şirketin işletim sistemi piyasasında sahip olduğu yeri pekiştirmesini sağladı.