PlayStation Network'ün hacklenmesi büyük yankı uyandırdı

CD'leri, Walkman'i, Blu-Ray'diskin mucidi olan ve teknoloji dünyasına derinden etki eden Sony, şüphesiz tüketici elektroniğinin saygıdeğer isimlerinden. Bu nedenle Sony'nin yaptığı küçük bir hata bile dikkat çekebiliyor. Son olarak ise PlayStation Network kullanıcılarının kişisel verilerinin hack'lenmesi gündeme damgayı vurdu. Bu hatanın ışığında Sony'nin en akılda kalan hatalarını bir araya getirdik.

PlayStation Network'ün hacklenmesi: İnternetteki her şeyin hack'lenmesi olası ancak konu Sony gibi bir şirket ve 75 milyon isim, e-posta adresi, doğum günü gibi bilgiler olduğunda durum önem kazanıyor. Sony kişisel verilere kimlerin erişim kazandığını hala açıklamasa da kredi kartı numaralarının ortaya çıkmadığını söylüyor. Ancak kullanıcılar, şirket ile olan iletişimin kopuk olmasından oldukça şikayetçiler.

Rootkit skandalı: Sony'nin başı, Kasım 2005'de müzik CD'lerinin kopyalanmasını sınırlamak ve ***'e dönüştürülmesini engellemek için CD'lere yerleştirdiği rootkit'lerden oldukça ağrımıştı. Rootkit'ler kötü bir fikirdi, zira bu koruma kullanıcının haberi olmadan Sony'ye bilgiler gönderiyor , virüslere de kapı açıyordu.