20110517113149 phone - Dünyanın sonu cepten geliyor !

İsviçreli bilimadamları cep telefonu sinyallerinin hiç beklenmeyen bir etkisini keşfetti. Bu etki dünyanın sonunu getirebilir.

Mayaların 2012'de dünyanın sonunun geleceği kehanetine ne kadar inanırsınız bilinmez, fakat yine de insan "Ne olacak 2012'de?" diye düşünüyor. Dünyanın sonu gelecek mi? Büyük ihtimalle gelmeyecek, fakat felaket teorileri de ardı ardına yaratılıyor.
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nün yaptığı araştırma, "Dünyanın sonu" teorilerine bir yenisini daha ekledi. Bal arılarının kovanları etrafında araştırmalar yapan ekip, bal arılarının cep telefonu sinyaline karşı çok hassas olduğunu keşfetti. Kovanların etrafında açık, kapalı ve uçak modunda cep telefonlarıyla ölçümler yapan İsviçreli bilimadamları, bir telefonun konuşulurken yaydığı sinyal yüzünden arıların huysuzlandığını ve kovan içindeki ses seviyesinin normalin 10 katına çıktığını ölçümlediler.
Bildiğiniz gibi arıların göç etmeleri ya da ölmeleri sadece "Eeh... N'olucak, bal da yemeyiveririz"e neden olmuyor. Pek çok bitkinin üremesi arıların polen taşımasına bağlı. Arı nüfusunun bir ortamda ani düşüşü, doğal hayata büyük zarar verebilir. Biz insanlar cep telefonlarının hep bizlere verdiği zararı ölçmeye alışkınız, fakat bizden küçük canlıların daha fazla zarar gördüğü kesin.