20110520110502 artificialbrain - Yapay insan beyni geliyor !

Avrupa'nın en önemli bilim insanları, "Frankenstein ekibi"ni oluşturdu. Hedef, en mükemmel yapay beyni oluşturmak.

İsviçre ve Almanya'da bilim insanları insan beyninin bilgisayar modelini oluşturmak üzere bir araya geldi. İnsan Beyni Projesi diye adlandırılan proje için bir araya getirilen grup, "Frankenstein ekibi" olarak da anılıyor.
Avrupa Birliği'nin projeye ayırdığı ödenek yaklaşık 1,5 milyar Euro. Bilim insanları, projenin başarıya ulaşması halinde Parkinson gibi çok sayıda hastalığın tedavisinin bulunabileceğini düşünüyor. Proje ayrıca şu anda var olanları hurdaya çıkaracak akıllı robotların ve süper bilgisayarların üretiminin de yolunu açabilir.
İsviçreli bilimci Henry Markram, araştırma için dokuz üst düzey Avrupalı uzmanı bir araya getirdi. Markram Alman Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, "Bu insanlığın önündeki üç büyük engelden biri. Dünyayı, uzayı ve beyni anlamamız gerekiyor. Bizi insan yapan şeyi anlamalıyız" diye konuştu.
İnsan Beyni Projesi'nde yer alan uzmanlar, finansal desteklerinin istikrarlı olması halinde, 10 yılda insan beyninin kopyasını yapabileceklerini belirtiyorlar.
Köln'deki Jülich Araştırma Merkezi'nde bulunan süper bilgisayarlar ise projede hayati bir rol oynayacak. Makram, araştırmanın bir veri tsunamisi içereceğini söylüyor.
Jülich'ten nörobilimci Katrin Amunts, beynin ayrıntılı bir haritasını çıkarmak üzere çalışmaya başlamış. Bu çalışmayla beynin 8 bin parçaya bölünmesini ve tarama cihazıyla dijital ortama aktarılması öngörülüyor.
Makram, "Bin insan beynini yapmak imkansız değil. Aşağı yukarı 10 yılda bunu yapabiliriz" diyor.
Proje şimdiden sadece memelilerde olan neokortikal kolon yaratmayı başardı. Bu, dijital olarak onbinlerce sinir modelinin yazılımını kullanarak inşa edildi.