20110527035255 androidwindows - Android uygulamalarını PC'nizde kullanın!BlueStacks'la uygulamalar Windows'da!

Android Market'teki sayısız uygulamayı PC'nizde kullanmak mı istiyorsunuz?


Android uygulamalarını bilgisayarlarda Windows işletim sistemiyle de kullanmak artık hayal olmaktan çıkıyor. 7.6 milyon dolara kurulan BlueStacks, Android uygulamalarını PC'lere getirmek için kolları sıvamış durumda.
Mobil cihazlardaki uygulamaları bilgisayarlara taşınma fikri aslına bakarsanız temelde oldukça basit. Hatta BlueStacks'in kurucu ortaklarından McAfee'nin eski teknoloji şefi Rosen Sharma fikrin nasıl ortaya çıktığını şu şekilde anlatıyor; "Fikir çok basit. Başka bir firmanın kurucularından birinin kızı akıllı telefonda uygulamalarla oynuyordu. Sonra bir dizüstübilgisayara gitti ve aynı uygulamaları orada da istedi. Hem tüketici hem yatırımcı tarafından böyle bir şey isteyenlerin sayısı çok ama çok fazla."
Ancak kafalarda bazı sorular da oluşmuyor değil. Örneğin, bugünkü Android işletim sistemi ARM işlemci kullanan tabletlerde ya da akıllı telefonlarda çalışıyor ama Windows kullanan bilgisayarlar x86 çipleri kullanıyor. Bu yüzden BlueStack açık kaynaklı Android projesinden kendi işletim sistemini kullanacak. Bununla beraber, Firefox ve Opera gibi tarayıcıların kullandığı Yerel Geliştirici Kitleri'yle beraber gelen sorunlar da bulunuyor. Bu tip yazılımlar doğrudan işlemciyle çalışıyor ve Android gibi Java benzeri bir yazılım kullanmıyor. Bu yüzden de en azından şimdilik BlueStacks bu tip programlarda çalışamayacak.

Dokunmatik ekran olmadan olur mu?

Aslında sizin de kafanızda oluşan ilk soru muhtemelen bu ikisinden biri değildi. Asıl soru, genellikle dokunmatik hatta çoklu dokunmatik ekranlarda çalışmak için özel olarak ayarlanmış uygulamaların Windows'da nasıl çalışacağı. Ya da geliştirilecek olan bir kullanıcı arayüzünün uygulamanın tüm özelliğini götürüp götürmeyeceği. Sharma bu konudaki endişeler için şunları söylüyor; "Birçok dokunmatik cihaz görüyoruz. İki yıl içersinde, standart bir dizüstü bilgisayarın dokunmatik ekranı olacak. Bunun dışında oyunlar gibi kesinlikle dokunmatik ve çoklu dokunmatik uygulamalar kalıyor. Yine de kapsama alanı oldukça geniş."
PC'lerde kullanılacak olan Android uygulamalarının satışları Amazon.com'un Android Market'inden yapılacak.


CHIP Online