20110527052336 car - Liseli mucitlerden elektrikli araba

Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, danışman öğretmenleriyle birlikte elektrikle çalışan otomobil üretti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Yerli araç üretin" sözünden sonra harekete geçen elektrik-elektronik bölümü öğrencileri, bin 200 TL’ye aldıkları hurda bir otomobili elektrikli arabaya dönüştürmeyi başardı.
Genç mucitler, ürettikleri elektrikli aracı Dünya Ticaret Merkezi’nde açılan Mesleki Teknik Eğitim Fuarı’nda sergiledi.
4 Saatlik Şarjla 200 Km. Yol Gidiyor...
Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, danışman öğretmenleriyle birlikte, bin 200 TL’ye aldıkları hurdayı yaklaşık 8 bin TL harcayarak elektrikli otomobile dönüştürdü.Araç 4 saatlik şarj edilmesi halinde 200 kilometre yol katedebiliyor.
Şehir içinde deneme turları yaptıklarını ve sanayiye gittiklerini, fuar alanına da aracı sürerek getirdiklerini kaydeden Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ünal İncegön, yolda kendilerini polisin bile çevirdiğini, ancak ceza yazmadığını söyledi.
2,5 Beygirlik Motorla Birlikte 120 Kg.’lık Batarya...
Aracın arka bagaj kısmına 120 kilogramlık batarya, üzerine de 2,5 beygirlik motor koyduklarını belirten İncegön, normalde 125 beygirlik motorun konulabildiğini, ancak kendiimkanlarının 2,5 beygirlik motora yettiğini dile getirdi.
550 vatlık gerilimle 7,5 kilovatlık sürücü hız kontrol ünitesi kullandıklarını aktaran İncegön, aracın 4 saatte şarj olduğunu ve 200 kilometre yol kat edebildiğini vurguladı.
Araç Evdeki Elektrikle Şarj Oluyor...
Lise 3. sınıf öğrencisi Mustafa Erkılıç da elektrikli aracın çevre dostu olduğunu söyledi.
Bu araçla gaz, yağ atığı, eksoz emisyonu gibi zararlı maddelerin doğaya bırakılmadığını anlatan Erkılıç, aracın benzin kapağını şarj yeri olarak kullandıklarını ve 220 voltluk evelektriğiyle şarj edilebildiğini ifade etti.
Araç Hem Çevreye Duyarlı Hem de Ekonomik
Elektrik-Elektronik Bölümü öğretmeni ve danışman öğretmen Mehmet Şahin de aracı elektrik-elektronik, motor, makine ve metal işleri bölümünün desteği ile hazırladıklarını dile getirdi.
Aracın çevreye duyarlı olduğunu ve ekonomik olduğunu belirten Şahin, "Petrol ve gazın kısa bir zaman sonra tükeneceğini tüm dünya biliyor. Bu nedenle bu yakıtlara alternatif enerjikaynakları araştırılıyor. Elektrik de bunlarda birisi. Ürettiğimiz elektrikli araçla hem ucuz hem de daha sağlıklı araçlar yapılabileceğini gösterdik" diye konuştu.