20110530054835 bioniceye - İngiltere'de "biyonik göz" ameliyatları başladı
Retina iltihabı (retinitis pigmentosa-RP) hastalarına "görebilmeyi" sağlayacak olan "biyonik göz", Avrupa Birliği'nin (AB) onay vermesiyle İngiltere'de uygulamaya başlandı.

Göze "Argus II" ismindeki "yapay retina" yerleştirilerek yapılan biyonik göz ameliyatı, şimdiye kadar 10'u İngiltere'de olmak üzere toplam 30 hastada denendi. Bütün denemelerde iyisonuçlar alınan tedavi uygulaması, AB'nin de onay vermesiyle laboratuvardan kliniğe gelmiş olacak.
Argus II, retinaya yerleştirilen 60 elektrottan oluşan bir ağa sinyal gönderen koyu renkli gözlük camı üzerindeki bir kamerayı kullanarak çalışıyor. "Protez retina" takılan görme engelli hasta ışık, hareket, renk, objelerin dış yüzeylerini görebiliyor; hatta bilgisayar ekranındaki büyük harfleri okuyabiliyor.
"Protez retina", 4 bin kişide bir görülen ve iyileşmesi mümkün görülmeyen "retina iltihabı (retinitis pigmentosa)" hastalarının tedavisinde kullanılacak. Retinadaki ışığa duyarlı hücrelere zarar veren bu hastalığın ilerlemesi durumunda, kalıcı körlüğe neden olduğu belirtiliyor.
Argus II'yi kullanmak için, göz içine radyo alıcısı ve retinadaki lenf bezlerini uyaran bir elektrot pedi konuluyor. Operasyon sonrası hasta, koyu renklı camlara yerleştirilmiş kameralı gözlük ve boyunda taşınabilecek cüzdan boyutunda bir bilgisayar kullanıyor. Objelerin görüntüsü bu kamera ve bilgisayar sayesinde, elektrik sinyaline dönüşerek görüntü sağlanabiliyor.
53 bin İngiliz Sterlin tutarında olan yapay retinanın kullanımını öğrenmek için de 11 bin Sterlin tutarındaki eğitim programına katılmak gerekiyor.