20110611123426 planephone - Gizli rapor söylüyor!


Uçuşta cep telefonumu kullanmak uçağı gerçekten düşürebilir mi?

Uçuş sırasında cep telefonu kullanmanın uçağın düşmesine yol açacağı konusunda yolcuların kafasında hep soru işareti olmuştur.

Ancak basına sızan gizli bir rapor, son altı yılda yaşanan güvenlikle olayların yüzde 75'inin çalışan elektronik cihazlarla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Raporda geçen bir olayda 1400 metre yükseklikte uçan 747'nin otomatik pilotunun kendiliğinden devre dışı kaldığı belirtiliyor. Bunun üzerine kabin görevlileri, dört yolcunun cep telefonlarını kullandıklarını ortaya çıkardı. Telefonlar kapatıldığında uçuş sorunsuz bir şekilde devam etti.

Raporda, iki dizüstü bilgisayarın kullanıldığı bir durumda kronometre ve GPS cinazlarında yanlış okumaların meydana geldine de örnek veriliyor. Bir başka uçuş sırasında irtifa kontrol okumalarının hızla değiştiğini, yolculardan elektronik cihazlarını kapatmalarının istenmesinden sonra durumun düzeldiği kaydediliyor.

ABC News tarafından ele geçirilen ve Uluslararası Hava Ulaştırma Birliği tarafından yapılan çalışmaya göre, yaşlı uçaklar cep telefonları, Blackberry'ler ve iPad'ler karşısında daha fazla risk altında.