20110617103915 technology - ABD bu Türk çifti konuşuyor


Eren ve Fatih Özmen adlı Türk çift, sahibi oldukları uzay ve havacılık firması Sierra Nevada Corporation (SNC) ile ABD'nin en hızlı büyüyen şirketi seçildi.

Dünya çapında büyük başarılara imza atan Türk şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu şirketlerden birisi de Sierra Nevada Corporation (SNC). Fatih ve Eren Özmen çiftinin sahip olduğu Sparks, Nevada merkezli, elektronik, uzay, havacılık, mikro uydu, uçak, iletişim sistemleri ve güneş enerjisi alanlarında faaliyet gösteren Sierra Nevada Corporation (SNC), Amerikan hükümetinden iş alan bir işkadınının sahip olduğu en büyük şirket olduğu açıklandı. Takvim'in haberine göre Inc. Magazine tarafından 2010 yılında ABD'nin en hızlı büyüyen 10 şirketinden biri seçilen SNC, ABD dışında gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji, telemedicine, nano teknoloji, uzay ve siber operasyon alanlarında şirket satın almalara gidiyor. Özmen çiftinin öncülüğünde 1994 yılında 20 kişinin çalıştığı SNC, şu an 7 farklı iş kolunda, 15 farklı eyalette, 29 farklı lokasyonda 2 bin 100 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 1963 yılında kurulan SNC'de 1981 yılında çalışmaya başlayan Fatih Özmen, University of Nevada'da elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1994 YILINDA SATIN ALDILAR

Mühendislik birikimini şirkete taşıyan Özmen, şirketteki ilk yıllarında pek çok yüksek teknoloji sistemi geliştirilmesine ve yönetilmesine öncülük etti. Eşi Eren Özmen de, University of Nevada'da MBA'ni tamamlamasının ardından 1988 yılında SNC'ye katıldı. Özmen çifti 1994 yılında SNC'ı satın aldı. Amerikan devletinden aldığı işlerle büyüyen SNC; elektronik, iletişim, uzay ve havacılık endüstrisindeki yeni teknolojilere imza atarak büyümesini sürdürdü. SNC'de Eren Özmen President ve CFO olarak görev yapıyor.


ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL

Özmen çiftinin öncülüğünde pek çok başarıya imza atan SNC'nin ödülleri şöyle:
2001: Nevada'da Yılın En Seçkin Şirketi
2009 ve 2011: Kuzey Nevada'nın Çalışabilecek En İyi Şirketi
2010: Florida'nın Çalışılabilecek En İyi Şirketi
2002: Eren Özmen'e Yılın Rol Kadın Modeli
2005 ve 2006: Government Computer News ödülleri
SNC, ABD hükümetince yayınlanan devlet ihalelerinde iş alan kadınların sahip olduğu en büyük şirket listesinde birinci sırada yer aldı.
The International Women Presidents Organization, SNC'yi ABD genelinde kadınların sahip olduğu en hızlı büyüyen 50 şirketten biri olarak açıkladı.