Teknoloji Düşmanı: Sanal Virüsler

Sanal Virüsler, internetin yaygınlaşmaya başlamsından kısa bir süre sonra sanal ortama yayılmaya başladı. Bunu önlemek için birçok firma Anti-Virüs yazılımları üretti ama bu Anti-Virüs yazılımları ne yazık ki pek etkili olamıyordu. Bunu önlemek için birçok firma bu işi ileri atıp daha da geliştirmeye başladılar. Ve Sanal Virüslerin (ayrıca bu virüsleri üretenlerin) korkulu rüyâsı haline gelen daha dayanıklı Anti-Virüsler piyasaya çıkarıldı. Bunların başında ise Kaspersky büyük bir üstünlük sağlıyor. Bunların birçoğu ücretli olması çoğu kullanıcının hoşuna gitmedi. Ama bilgisayarımızı ve genel internet ağımızı korumak için bu yazılımlar önemli bir hal almaktaydı. Neyse ki, internet ve bilgisayar kullanıcıların sesini duyan bazı firmalar ücretli olan bu yazılımların kısa bir süreliğine de olsa kullanımı ücretsiz hâle getirdiler. Tabii bu kullanım kısıtlı idi. En fazla 2-3 ay dayanan bu kısıtlamlar, daha sonra yerini ücretli duruma bırakıp Anti-Virüs' ün kullanımını kapatıyordu. Tabii ki ücretli Anti-Virüsleri kullanamayan kullanıcılara bu da yaramadı ve bundan da sıkıldılar. Ama daha sonraları ücretsiz Anti-Virüs yazılımları piyasaya sürüldü. Bunlarında başında Antivir, Avast ve AVG en başarılı ücretsiz Anti-Virüs yazılımları olarak gösteriliyor. Neyse ki bu ücretli Anti-Virüs kullanamayan internet ve bilgisayar kullanıcılarına rahat bir hâl aldırdı. Bu yazılımlar, internet ve bilgisayar kullanıcılarını rahatlatırken üstüne birde Sanal Anti-Virüsler' in ortaya çıkması kullanıcıların rahat nefes almalarına neden oldu. Bunlardan en çok duyulanıda Virus Total oldu. Şimdi bu yazılımın ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını öğrenelim...
Sanal Virüslere karşı kullanabileceğiniz belli başlı öğütler verdik yukarıda. Ama bunlar ile yetinmemenizi öneririm. Çünkü; her geçen gün yeni virüsler sanal ortama yayılıyor. Ne yazık ki virüs yazılımcıları hiç durmaksızın çalışıp bu virüsleri sanal ortama sürüyorlar. Bunlardan korunmanın en iyi yolu gerektiği zamanda hiç vakit kaybetmeksizin Anti - Virüslerinizin Updateleri' ni zamanında yapmanız gerekiyor. Çünkü; bu Update' ler her geçen gün sanal ortama bir yenisi eklenen virüslere karşı önlemler dahilinde düzenli olarak geliştiriliyor. Sizde bir sanal virüs kurbanı olmak istemiyorsanız, bir an önce güçlü bir Anti - Virüs edinip, virüs yazılımcılarına karşı önlemler alabilirsiniz. Hatta Anti - Virüsler' deki öneöli avantajlardan biride, Anti - Virsünüz' ün tanımlayamadığı bir Virüs' ü (ki mutlaka olur.) Anti - Virüsünüz' ün genel irtibat merkezine rapor edebilmenizin olanğıda bulunuyor. Ve böylece onun gibi virüslere karşı geliştirilen Updateler' den yararlanabilir ve birçok Anti - Virüs kullanıcısının bu virüsten kurtulmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Şimdi ise gelelim bu sanal virsülere karşı en iyi hangi Anti - Virüsler' in tutunabileceği konusuna... Bu konuda birçok makale, haber v.b. şeyler yayınlandı ama bu yinede virüs yazılımcılarını durdurmaya yetmedi. Ama ilk paragrafta da belirttiğim gibi bazı firmalar birçok Anti - Virüs yazılımları üretti. Bu yazılımlar sanal virüs yazılımcılarının öncelikli düşmanı hâline geldiler. Çünkü; bu yazılımlar ile virüsler artık o kadar kolayca bilgisayarlara bulaşamaycaktı. Hatta onu yoketmeye bile yarıyordu. Peki buna karşılık virüs yazılımcılarının tepkisi ne oldu? Tabii ki, tekrar tekrar birçok yeni virüsler yazılımlamak oldu. Bunu ne kadar çok yapsalarda bizi yine değerli Anti - Virüs yazılımlarımız kurtarmıştı ve kurtarmaya devam ediyor.
Bilgisayarlar için kullanılabilecek güçlü Anti-Virüs Yazılımları ise şunlar:

Kaspersky Lab
Symantec (Norton)
ESET - NOD32
Avira AntiVir
AVG
avast!