Spam e-posta gönderiminden vazgeçildi; işte tuzağa düşürecek yeni yöntem...
Cisco'nun hazırladığı güvenlik raporu internet dolandırıcılarının hedeflerine, kişiselleştirilmiş ve nokta atışı spam e-postalarla saldırdığını ortaya koydu.

Rapora göre spam e-postalarla yapılan dolandırıcılıkların meblağı Haziran 2010'da 1,1 milyar dolar iken, Haziran 2011'de 500 milyon dolar oldu. Günlük spam e-posta gönderi sayısı ise 300 milyardan 40 milyara geriledi.

Kişiye özel saldırılarda artış var: Spearphishing (zıpkınla balık avı) denilen dolandırıcılık girişimleri üç katına çıktı. Saldırıların tüm dünyada kurumlara senelik maliyeti 1,29 milyar dolara çıktı.

50 ülkeden 361 bilgi teknolojileri profesyonelinin görüşlerine dayanılarak hazırlanan rapor, dünyanın en büyük bulut tabanlı güvenlik ekosistemi olan Cisco Security Intelligence Operations (SIO) tarafından derlendi.

Cisco Güvenlik Teknolojileri Direktörü Nick Edwards, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kurumların ve geliri iyi olan bireylerin banka hesapları ile değerli varlıklarına erişim amacıyla yapılan nokta atışı saldırılar giderek artıyor. Kanunların baskısı altında kalan siber suçlular, yoğun spam e-posta gönderiminden vazgeçerek belirlenmesi daha güç olan kişiselleştirilmiş saldırılara yöneliyor" ifadelerini kullandı.