1312362908 43 cihaz - ABD'den 'Osmanlı' Cihazı

Amerikalılar, Osmanlı'nın ses-şifa metodunu teknolojiyle birleştirerek sağlık ve sporda yeni bir buluşa imza attı.
Elektronik spor salonu teknolojisi, güzellik ve estetikte etkili olduğu kadar, sporcu ve yaşlıların hastalıklarını önleme ve iyileştirmede de umut oldu.

Amerika'da 8 ay önce piyasaya çıkan, Türkiye'ye de bu ay gelen cihazı hastaları üzerinde uygulayan Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Dik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda Osmanlıların ses tedavisinden, müzikle terapi yolu ile yararlandıklarını, Farabi, Razi, İbn-i Sina ve Gevrekzade Hasan Efendi'nin bu alanda çok önemli çalışmaları bulunduğunu anımsattı.

Dik, hatta Farabi'nin, Türk müziğini makamlarına göre ayırarak, ''hangi makam hangi tedavide kullanılmalı'' konusu üzerine bir araştırma sonucu dahi yayınladığını belirtti.

Amerikalıların ancak 1977 yılında bilim dalı olarak kabul ettikleri sesle tedavinin bugün çok daha fazla geliştiğini, bu yöntemin sporla birleştirildikten sonra en öncelikli sağlık ve tedavi araçlarından biri haline geldiğini ifade eden Dik, bu araştırmaların son ürününün ''Sonix Plate'' adı verilen bir cihaz olduğunu söyledi.

Sağlık üzerindeki etkileri 2000 yılından beri test edilen cihazın, her bir adımda daha da geliştirildiğini ve sonunda sektöre kazandırıldığını anlatan Dik, bu cihazın evde, ofiste, spor salonlarında, kliniklerde, SPA'larda kullanılmak için tasarlandığını ve son derece de sessiz olduğunu belirtti.