İşte Chrome, IE, Firefox, Opera ve Safari gibi internet tarayıcılarının 2011'deki pazar payları.

Teknoloji gündemi aslında firmaların sürekli savaşlarına konu oluyor. Xbox ile PlayStation, Kinect ile Move, iOS ile Android, Samsung ile Apple, Facebook ile Google+ gibi çekişmelere şahit olsak da internet ile birlikte süregelen bir savaş daha bulunuyor. Tabii ki tarayıcı savaşları.Eskiden alternatiflerin azlığı sebebiyle çok daha sert geçen tarayıcı savaşları, artık kullanıcıların zevklerine göre tercih ediliyor.

Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari ve Opera yaygın olarak kullanılan tarayıcılar.

2011'in en çok kullanılan tarayıcısı


ShiftDelete.Net'in haberine göre 2011'in iki kazananı bulunuyor. Bunlardan ilki konumu itibariyle Internet Explorer. Farklı sürümleriyle ve Windows işletim sisteminde dahili gelmesi sebebiyle de yüksek kullanıcı kitlesi barındıran IE, 2011 yılında açık ara en çok kullanılan tarayıcı oldu.

Yılın diğer kazananı ise istikrarlı yükselişiyle Chrome oldu. 2011'e üçüncü sıradan giriş yapan Chrome, ivmesini düşürmeden çıkışını sürdürdü ve yılın son iki ayında Firefox'u geçerek ikinci sıraya yerleşti. Ancak 2011 yılının genel grafiğine baktığımızda Chrome'un kullanıcı sayısındaki artış diğer hiçbir tarayıcıda bulunmuyor.