Japonya kökenli Juki firmasının geliştirdiği yeni bir cihaz ile, oturduğunuz yerden vücüt sinyalleriniz ölçülerek, direksiyon başında uykuya dalmadan önce uyarılabiliyorsunuz..


Piyasada uzun süreli araç kullanırken uyuya kalmamanız için geliştirilmiş bir çok teknoloji mevcut. Japonya merkezli Juki firması geliştirdiği teknoloji ile diğer firmalardan bu konuda ayrılacak gibi gözüküyor.

Sleep Buster adı verilen ürün, koltuk kılıfı gibi koltuğun üzerine geçiriliyor. Oturduğunuzda herhangi bir rahatsızlık vermeyen kılıf, içerisinde bulunan sensör aracılığıyla kalbinizden gelen sinyalleri ölçüyor.

uman Tachometer yani Türkçe karşılığıyla insan devir saati adı verilen yazılımı, kalpten alınan tüm bu bilgileri ölçüyor ve sürücünün yorgunluk ve uykuya meyillilik durumuna, konsantrasyonuna ve ne kadar dikkatli olduğuna karar verebiliyor.

Juki'nin belirttiğine göre Sleep Buster sürücünün biyolojik sinyallerini her 18 saniyede bir ölçerek, sürücü uyuya kalmadan 10 dakika önce uyarabiliyor. Japonya'da gelecek ay satışa sunulması planlanan cihazın fiyatının ise 2000 Amerikan Doları olması bekleniyor.