Hiç takılmamış hissi veren LCD gözlükler, araçların üstünden geçen tünel otobüsler ve diğerleri. İşte 2012 teknolojileri.

Globalleşme teriminin gerçek anlamını veren, ülke, dil, din, ırk ayırmadan tüm insanlığa hizmet veren bilim bakın 2011'de size daha önce bahsedilmeyen, 2012'de kullanıma girecek hangi ilginç buluşları insanlığa sundu...

İşte bazı örnekler:

LCD GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ: Genelde şıklığı için aksesuar olarak kullanılan güneş gözlüklerini baş ağrısı yaptığı için kullanamayan çok sayıda insan var. Üstelik camlarını koyu renk seçerseniz güneşin az olduğu havalarda etrafı karanlık gibi, açık renk seçerseniz parlak güneşlerde hiç gözlük takmamış gibi hissedeceksinizdir.

TÜNEL OTOBÜSLER: Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımacılık her açıdan şart. Otobüs ve dolmuşlarda gördüğümüz ani durmalar, duraklardan sinyalsiz trafiğin aktığı şeride geçmeler kaç sürücünün yüreğini ağzına getirmemiştir ki. Tünel otobüs olarak adlandırılan yeni dizaynla toplu taşıma araçları asfalta gömülü raylardan gidecek. Yüksek ve geniş oldukları için altlarından arabalar geçebilecek.

FORMALDEHİT ÖLÇEN ALET: 2009 yılında Dünya Sağlık Örgütü, kumaşlarda formaldehit kullanımının zararlarıyla ilgili bir genelge yayımladığında "Formaldehitin kumaşta ne işi var" diye çok şaşırmıştık.
resim 9 - 2012'nin Sürpriz Teknolojileri
Çünkü formaldehit, insan sağlığı ve ekosistem için çok zararlı olan renksiz, keskin ve kötü kokulu bir kimyasal. Gerçi çok düşük miktarlarda hem havada hem de vücudumuzda bulunmakta ama bu konsantrasyon arttığı anda alerjiden kansere kadar her türlü sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.
resim 10 - 2012'nin Sürpriz Teknolojileri

UÇAN ARABA: Amerika'da öğrenciler tarafından dizayn edilen ve ilk kez Terrafugia firması tarafından üretimine başlanan bu arabaların katlanıp kapanan kanatları var. Hem araba hem uçak olarak kullanılabiliyor.
resim 13 - 2012'nin Sürpriz Teknolojileri

SANAL TERAPİ: "Artık insanlar bilgisayar aracılığıyla evde çalışabiliyor, evde üniversiteden mezun olabiliyor, neden evde tedavi olmasın?" sorusundan yola çıkan bilim insanları yeni bir teknoloji geliştirdiler. Özellikle anksiyete, fobiler, travma sonrası stresler, kötü alışkanlıklar, depresyon ve panik atak gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde genelde uzmanlarla karşılıklı sohbetler, soru cevap ilişkisi söz konusudur.Bunu bilgisayarda özel hazırlanan bir programla hastalarında deneyen psikologlar çok başarılı sonuçlar almışlar.


SENTETİK HÜCRE: California'da J.Craig Venter Enstitüsü bilim insanları, tamamen sentetik DNA'dan bir bakteri hücresi oluşturdular.

Exon Mobil bu buluş için şimdiden 600 milyon dolar ödedi. Amaç bu teknolojiyi kullanarak, doğayı temizleyen, petrol üreten, antibiyotik salgılayan hücreler dizayn edebilmek.