20120210090940 robotbilim - Robotbilim mucizesi! (Video)

Pennsylvania Üniversitesi, en son algılama ve otomasyon teknolojisine sahip Quadrotors (dört pervaneli mikro helikopterler) robotlarına ait video yayımladı.

Çeşitli formasyonlar halinde mükemmel bir düzen içinde hareket eden uçan mikro robotlar, robot bilim teknolojisinde gelinen noktayı gözler önüne serdi.

Üniversite’nin GRASP (Genel Robotbilim, Otomasyon, Hissetme ve Algılama) laboratuarlarında geliştirilen, kendi başına hareket edebilen mikro helikopterler, mükemmel bir düzen içinde hareket edebildikleri gibi çok esnek manevralar gerçekleştirebiliyor.

Projede yer alan bilim insanlarının hazırladığı etkileyici videoda, mikro helikopterlerin yön değiştirdikleri, engelleri manevra kabiliyetleriyle aşmaları ve hatta havada sekiz rakamını oluşturdukları görülüyor.

GRASP laboratuarında çalışan Kmel Robotics ekibi, yaklaşık 20 quadrotor üretti. Laboratuarda çalışmalar şu an quadrotorların birbirleriyle iletişim halinde bozulmayan bir düzen içinde uzun süre uçabilmesini sağlamak.

ABD’li bilim insanları, quadrotors gibi mikro robotların arama ve kurtarma görevleriyle, gözetleme amaçlı kullanılabileceğini belirtti.

http://www.youtube.com/watch?v=YQIMG...ature=youtu.be