Seiko, kendi çatısı altında patentli, düşük enerji tüketimli GPS alıcısını geliştirerek, GPS uydularının global ağını kullanarak GPS sinyallerini alan ve zaman dilimlerini, saati ve takvimi belirleyen saati yarattı.


Gezegenin neresinde olursanız olun doğru saati aramak nihayet sona erdi. Saat, dünyadaki 39 ayrı saat dilimini algılayabiliyor. Bu çığır açan yeni saatin ismi Astron. 1969’da sunulan dünyanın ilk quartz kol saatinin ismi ile anılan Seiko Astron, saat yapım teknolojisinde yeni bir çağ açıyor. Seiko Astron, tüm dünyada bu sonbaharda aynı anda satışa sunulacak. Bu saat, şimdiye kadar üretilen en akıllı saat olabilir mi?

Dünyanın her noktasında doğru zaman

Seiko Astron, günde bir kez otomatik olarak saat bilgisini alır. Ayrıca istenildiğinde dünyanın yörüngesindeki dört ya da daha fazla GPS’e bağlanarak yerini, zaman dilimini ve doğru saati belirler. İbreler Atom Saati hassasiyeti ile otomatik olarak doğru saati gösterir. Yeni Seiko Astron, güneş ışığı ile çalıştığından pil değişimi gerektirmez. Ayrıca Sonsuz Takvim işlevi sayesinde her zaman doğru tarihi gösterir.


Sırrı enerji yönetiminde

Neden şimdi ve neden Seiko? Seiko’nun Solar teknolojisi GPS ile birleştirmek, 100’den fazla patentle sonuçlanan yıllar süren titiz ve çığır açan araştırma ve geliştirmeyi gerektirdi. Sadece Seiko’nun ileri enerji-verimli teknolojisi, dört ya da daha fazla GPS’ten sinyal alan, çok düşük güç tüketimli minyatür GPS alıcısını yaratabilirdi. Sadece Seiko’nun mikro-mühendislikteki rakipsiz yetenekleri, bu teknolojiyi 47 mm çapında ve 135 gr ağırlığındaki bir kol saatine (yüksek çözünürlükte titanyum kasa ve bilezikli) sığdırabilirdi. Ve sadece Seiko’nun entegre devre üretimindeki ileri uzmanlığı, bir saatin dünyayı bir milyon kareye bölmesini ve her birine saat dilimi atamasını sağlayabildi.