Teknoloji bireylerin hayatını kolaylaştırırken belli sebeplerden dolayı engel sahibi olanlara da bir dizi rahatlık getiriyor. Türkiye'de iletişim ve biliim sektörünü düzenleyen kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, duyurduğu yeni kararı ile engelli vatandaşların teknolojinin nimetlerinden biraz daha fazla yararlanmasını sağlıyor.

Buna göre bütün GSM operatörleri 6 ay içinde belli düzenlemeler yapmak zorunda. Bu düzenlemeler arasında talep eden abonelere sesli konum bilgisinin verilmesi, isteyen aboneleri fatura ve kota dolum bilgilerinin sesli mesaj olarak iletilmesi gibi çalışmalar bulunuyor. Ayrıca kurum kendi internet sitesini de engellilerin kullanabileceği şekilde yeniden düzenleyecek.

İşte BTK'nın hazırladığı yeni düzenlemeler:

Kurum internet sitesinin engellilerin yararlanabileceği şekilde tasarımının sağlanmasını teminen Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanlığınca çalışma yapılması,

GSM/IMT-2000/UMTS işletmecileri tarafından, aşağıda belirtilen çalışmaların 6 aylık süre içerisinde tamamlanması;

Tarifelerde ve hizmetin sunum koşullarında meydana gelen tüm değişikliklerin SMS ile tüketicilere bildirilmesi durumunda talep eden abonelere sesli mesaj olarak gönderilmesi,
Talep eden abonelere sesli konum bilgisi verilmesinin sağlanması,
Talep eden abonelere fatura ve kota dolum bilgilerinin sesli mesaj olarak gönderilmesi,
Abonenin talebi doğrultusunda “Aradığınız kişi işitme engellidir” bilgisinin ücretsiz olarak sunulması,
Ses hizmetinden bağımsız olarak sadece SMS paketi hizmeti sunulmasının sağlanması

Hatırlarsanız daha önce de TTNET ve Turkcell Superonline engelliler için özel bir internet tarifesi çıkarmıştı. Ayrıca Turkcell'in geçen yıl kullanıma sunduğu sesli fatura hizmeti de bulunuyor.