Apple‘ın yıllardır standart olarak kullandığı bağlantı girişi küçülecek. iPhone 5 tasarımının ortaya çıkması ile birlikte ortaya çıkan teknoloji haberleri‘ne bir yenisi bu sabah saatlerinde eklendi. Yıllardır alışık olduğumuz dock bağlantı girişi yerini artık daha küçük bağlantı kablosuna bırakacak.

İlk Apple ürününden beri alışık olduğumuz bağlantı girişini Apple bu yıl değiştirmeye hazırlanıyor. iPhone 5 ile ilgili görsellerin ortaya çıkması ile ortaya atılan teknoloji haberlerinin arasında iPhone 5′e Micro Dock adında yeni bir bağlantı girişinin getirileceği yönünde.

Yabancı kaynaklı bir teknoloji haber sitesinin yapmış olduğu habere göre; yeni bağlantı girişinin kullanılacağı artık kesinleşti. Teknoloji sitesine göre; görüşme yapılan üç fabrika’nın yetkilileri, yeni bağlantı biriminin ellerine ulaştığını ve ona uygun şekilde aksesuar tasarlamaya başladıklarını belirttiler.

Dock bağlantısı‘nın küçülmesi ile birlikte ortaya çıkacak en büyük sorunun aksesuar uyumluluğu olduğu söyleniyor. Bu sorunun çözümün nasıl sağlanacağı henüz çözülmezken, altarnetifler arasından net kararlar verilebilmiş değil. Sonbaharda çıkması beklenen iPhone 5‘in tanıtımda bu sorunun çözümünü hep birlikte göreceğiz.