sony fotografmak - Sony fotoğraf makinelerini güncelledi

Sony, NEX ve Alpha serisi modelleri için yazılım güncellemesi yayınladı.

Yazılım güncellemeleri akıllı telefon pazarında oldukça önemli bir konu. Kullanıcılar güncelleme gelmeyen cihazlar için firmaları çok ciddi biçimde eleştirirken bir sonraki versiyona güncellenen telefonların da değeri artar. Fakat fotoğraf makineleri için güncelleme yayınladığını görmeye pek alışkın değiliz. Ancak rekabetin yoğun olduğu sektörde yazılımın değeri her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Canon’un EOS 7D modeli için bir güncelleme yayınladığını görmüştük. Bu güncelleme ile 2009 yılında piyasaya sürülen bu modele olan bakış açımız değişmişti. Her ne kadar bazı kaynaklar bu hamlenin yeni modellerin gecikmesinden kaynaklandığını iddia etse de Canon’un ürününe değer kattığı bir gerçek.


Bugün Sony de benzer bir hamle ile kullanıcıların karşısına çıktı. Neredeyse piyasadaki tüm DSLR ve Aynasız modelleri için bir güncelleme yayınlayan firma, bazı sorunları ortadan kaldırırken performansı da artırmış.

NEX-7 için yayınlanan güncelleme 1.01 kodlu güncelleme, yanlışlıkla aktif edilmesi riskine karşılık video kayıt butonunun devre dışı bırakılabilmesini sağlıyor. Bunun yanında geniş açı lenslerden daha fazla performans ve geliştirilmiş ses kaydı oynatma gibi yenilikler de geliyor.

NEX-5R ve NEX-6 için yayınlanan v.01 kodlu güncelleme ise eski lenslerle hibrit AF performansını iyileştiriyor.

DSLR modellerinde A65-A77 için sunulan v1.06 güncellemesi video kayıt butonunu aktif-deaktif edebilme seçeneğinin yanı sıra bazı Alpha serisi lensler için telafi seçeneği sunuyor. A37/A57 için sunulan v1.03 güncellemesi de A65/A77 için sunulan aynı özellikleri taşıyor.