applemacbookpro - Apple yeni MacBook ve iMac’i duyurdu

Apple’ın bugün düzenlediği tanıtımda öncelikle Mac modelleri sahne aldı. İşte detaylar..

Apple’ın iPad mini’yi tanıtması beklenen etkinlikte sahneye öncelikle Mac modelleri çıktı. Etkinlik öncesinde 13 inçlik MacBook Pro modelinin tanıtılması zaten bekleniyordu. Fakat Apple’ın yeni iMac’i tanıtması bizleri de şaşırttı. Üstelik iMac bu kez sadece donanımsal bir yenilikten geçirilmemiş. Bütün donanımları elden geçiren firma ürünü etkileyici seviyede inceltmeyi başarmış.
Önce 13 inçlik MacBook Pro ile başlayalım: Beklendiği gibi Retina ekrana sahip olan yeni MacBook Pro 13 inçlik ekranında 2560 x 1600 piksel çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlük Full HD’den kat kat fazla ve sadece 13 inçe sığdırılmış. İnç başına 232 piksel değeri çok yüksek görüntü kalitesi anlamına geliyor. Bunun yanında cihazı inceltmeyi başaran Apple, 19mm kalınlığında ve %20 daha hafif bir gövde sunuyor. Donanım özellikleri bakımından ise fazla yenilik bulunmuyor: Intel Core i5/i7 işlemci, 8GB’a kadar RAM, 768 GB’a kadar SSD, HDMI, Thunderbolt ve USB 3.0 portları. Başlangıç modelinin fiyatı 1699 dolar olacak.
Yeni iMac ise etkinlikte belki iPad mini’nin bile önüne geçebilir. Zira iMAc’in donanımsal olarak yenilenmesi bekleniyordu fakat firma tasarımı da değiştirmiş. Tüm donanımlarını ekranın arkasında barındıran bu cihazı etkileyici biçimde inceltmeyi başaran Apple, böylece piyasadaki en güzel masaüstü modellerinden birini geliştirmiş. Özellik anlamında baktığımıda Intel Core i5/i7 işlemciler, 8GB RAM, 3TB’a kadar depolama, 21.5 inç ve 27 inç modeller, 1920 x 1080 ve 2560 x 1600 piksel ekran çözünürlükleri. Apple ayrıca ‘Fusion Drive’ adını verdiği yeni bir depolama seçeneğini de iMac ile birlikte sunuyor. Bu depolamada 128GB SSD ve 1/3TB HDD’ler bir araya getiriliyor. Sık kullanılan uygulamalar hızlı erişim için SSD’de depolanırken diğer belgeler de HDD’ye yerleştiriliyor. İşletim sistemi bu hibrit diski tümüyle otomatik olarak yönetiyor. Performansının SSD’ye yakın olduğu söylense de bu konuda konuşmak için piyasaya çıkmasını beklemek gerek. Yeni iMAc’in başlangıç modeli de 1299 dolar olarak belirlenmiş.
Yeni iMac ve MacBook Pro’nun ortak yanı ise iki üründe de dahili optik okuyucu bulunmaması. Apple ayrıca Mac Mini modellerini de yeni donanımlarla yenilemiş ve başlangıç fiyatı 599 dolar.

13 inçlik Retina MacBook bugünden itibaren satışa sunulurken yeni iMac kasım ayında piyasada olacak.