49232 - Güneş'ten 'Yılbaşı Patlaması'

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yılbaşı gecesi Güneş’te kopan dev fırtınanın videosunu yayımladı. Gök bilimciler Güneş’ten saçılan kozmik bulutun 20 Dünya’yı içine alacak kadar büyük olduğunu belirtti.

Güneş 2013’ün heyecanı yaşanırken güçlü bir patlamaya tanık oldu. NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uydusu Dünya’nın tam 20 katı büyüklüğünde bir püskürmeyi gözlemledi. Gök bilimciler SDO’nun yüksek çözünürlüklü kamerasıyla görüntülediği patlamanın bugüne kadar kayıt edilen en güçlü Güneş faaliyetlerinden biri olduğunu belirtti.

NASA açıklamasında “Güneş’ten saçılan çok yüksek sıcaklıktaki plazma manyetik güçlerle yönlendiriliyor. Yılbaşı gecesi yaşanan püskürme Güneş’in yerçekim gücünü aşamadığı için büyük kısmı tekrar yüzeye döndü” denildi.

Açıklamada kozmik fırtınanın Güneş’ten 257 bin 495 kilometre mesafeye püskürdüğü bilgisi verildi. Böylece çapı 12 bin 714 kilometre olan Dünya yılbaşı fırtınasının 20’de 1’i büyüklüğünde kalıyor.

DÖRT SAAT SÜRDÜ

Güne her 11 yılda bir yaşanan ve Güneş döngüsünü olarak bilinen süreci bu yıl tamamlayacak. Bu kapsamda Dünya’ya hayat veren yıldızın üzerindeki kara lekelerde çoğalma ve faaliyetlerinde artış gözlemlenecek. NASA SDO ve diğer uzay araçlarıyla Güneş’te yaşanan faaliyetleri yakından takip etmeye ve 2013’te gerçekleşmesi beklenen fırtınaları gözlemlemeye devam edecek.

NASA şu an Güneş Döngüsü 24 içinde olduğumuzu ve bu döngünün yüzyıldaki en düşük faaliyetli süreç olarak kayıtlara geçebileceğini aktardı. Solar Cycle 24 yılbaşı günü dört saat sürdüğü belirtilen patlamayla 2013’te yaşanabilecek gelişmelerin de habercisi oldu.

Güneş patlamalarıyla saçılan büyük miktardaki kozmik parçacıklar Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime girdiği zaman enerji ve iletişim ağına zarar verebiliyor. Kayıtlara geçen en büyük Güneş patlaması 1 Eylül 1859’da yaşanmış ve tarihe Carrington Olayı olarak geçmişti.